Olomoucí se opět prožene Cyklozávod za památkami
Cyklozávod za památkami Olomouci
Již počtvrté ve čtvrtek 5. října šlápnou do pedálů účastníci Cyklozávodu za památkami Olomouce, sportovně-historické akce pro širokou veřejnost se zájmem o umění, cyklistiku a zdravý životní styl. Stejně jako v předchozích letech závodníky čeká pět checkpointů u vybraných pamětihodností, kde budou odpovídat na otázky vztahující se k danému objektu. Tři nejrychlejší ženy a muži si odnesou pěkné ceny z obchodu Univerzity Palackého UPoint a Bajkazylu Olomouc.
Během letošního cyklozávodu účastníci zamíří za otázkami k Pöttingeu, tedy sídle Střední zdravotnické školy Olomouc, k soše sv. Floriána u chrámu sv. Michala, ke katedrále sv. Gorazda, k vile Eduarda Hamburgera u Smetanových sadů a vyšlápnou si až k neředínským hřbitovům. Pamětihodnosti byly vybírány tak, aby šlo o něčím zajímavé, ale i málo známé památky a také aby nebyly daleko od sebe. V neposlední řadě se pořadatelé chtěli vyhnout rozkopaným ulicím. „Vzhledem k rekonstrukci třídy 1. máje také letos závod výjimečně nestartuje z Wurmovy 7, tento úsek by byl pro závodníky nebezpečný. Start tedy proběhne v 18 hodin z areálu Klidu v ruchu (olomoucké letní kino - pozn. autora) a končí tamtéž. Po dojezdu účastníků je naplánována afterparty s opékáním špekáčků,“ uvedla za organizátory Tereza Holoubková z pořádajícího spolku Studium Artium.
Účastníci se mohou do závodu předem přihlásit v olomouckém Bajkazylu ve Wurmově 7, registrace bude v den konání možná i v místě startu. Startovné činí 50 korun. Zmíněné checkpointy mohou závodníci projet v libovolném pořadí, není určena pevná trasa. K otázkám souvisejícím s danými památkami vždy dostanou čtyři možnosti odpovědí; pokud zvolí špatnou možnost, musí splnit trestnou aktivitu, která však závodníka mírně zpomalí.
Vloni se s otázkami a křižováním Olomouce nejrychleji poprali mezi ženami Lucie Kubešová a mezi muži Pavel Kubeš, kterému stačilo jen něco málo přes půl hodiny. Připomenout si loňský ročník můžete zde.
Cyklozávod pořádá za podpory Univerzity Palackého a ve spolupráci s olomouckým Bajkazylem a naším webem spolek Studium Artium, který se realizacemi umělecko-historických aktivit a projektů snaží o rozvoj lidského uměleckého potenciálu a kreativity. Zároveň usiluje o podporu a vyšší uplatnitelnost studentů uměleckých, uměnovědných a příbuzných kulturně-historických oborů. V kontaktu se státními i nestátními institucemi, firmami, organizacemi a spolky chce přispívat k rozkvětu umění a kultury v naší společnosti.