děti 

Lékařská fakulta pomůže dětem bojovat s obezitou

Ilustrační foto: OS Lenochod

Pro děti s nadváhou a obezitou je určený nový kurz Fun For Fit, který od září pořádá ve spolupráci s lékařskou fakultou a klinikou tělovýchovného lékařství a kardiovaskulární rehabilitace občanské sdružení Lenochod. 

Hlavním cílem je naučit děti sportovat a představit jim i netradiční pohybové aktivity. Obezita se totiž stává strašákem již v raném věku.

Jedním z iniciátorů kurzu plného pohybu a netradičního vzdělávání je Dalibor Pastucha z lékařské fakulty, který se jako primář kliniky s dětmi s kilogramy navíc setkává. „Dětí s nadváhou a obezitou přibývá zejména ve věkové kategorii do dvanácti let. Zatímco v roce 2005 trpělo nadváhou a obezitou zhruba jedenáct procent české dětské populace, podle předběžných výsledků nejnovější mezinárodní studie COPAT se tento počet více než zdvojnásobil,“ uvedl Pastucha. 

Lákadlem mohou být netradiční sporty

Podle předsedy pořádajícího občanského sdružení Tomáše Ryznera je třeba děti povzbudit při změně životního stylu. „Dostanou informace o správné výživě, přítomen bude i psycholog či fyzioterapeut. Nechceme ale, aby děti měly pocit, že jim něco vnucujeme. Ukážeme jim cestu k pohybu, zajímavé pro ně mohou být netradiční sporty,“ uvedl Ryzner. Během tříměsíčního kurzu si děti vyzkoušejí například HEAT program, discgolf, lukostřelbu, spinning, zumbu, slimbox či lanové aktivity. Navštívíme různá sportovní centra či aquapark. Snahou je, aby děti ve sportování pokračovaly i po skončení kurzu,“ doplnil Ryzner.

Cena za třináct lekcí činí 1500 korun, kapacita kurzu je 30 míst. Děti ve věku od 8 do 16 let se budou scházet jednou týdně, vždy ve čtvrtek odpoledne. V případě zájmu by se kurzy mohly konat dvakrát ročně.

Obezita přináší zdravotní komplikace

Jako alarmující označila životní styl českých školáků i nedávná studie fakulty tělesné kultury. Dotazníky v roce 2010 vyplnilo 5686 dětí ve věku od 11 do 15 let. Odborníci zjistili například to, že děti se s rostoucím věkem stále méně pohybují, přestávají sportovat a tráví stále více času u televize a počítače. Klesá konzumace zeleniny a ovoce, nárůst naopak pozorovali u nezdravých potravin. I kvůli tomu je Česká republika jednou ze zemí se značně vysokým výskytem nadváhy a obezity.

Podle Pastuchy nadváha či obezita dětem přináší řadu zdravotních komplikací. Rozvíjejí se u nich nemoci srdce a cév, zvyšuje se riziko infarktu, cukrovky, objevují se poruchy spánku a řada dalších obtíží. „Čím dříve se obezita rozvine, tím dříve se komplikace dostaví. Proto je nutné tento problém řešit hned. Největší chybou je čekat a myslet si, že z obezity dítě vyroste,“ doplnil Pastucha.

Podobné články

Komentáře (0)

Komentáře smí přidat pouze přihlášení uživatelé!
Článek zatím nemá žádný komentář! Buďte první, kdo napíše komentář k tomuto článku.
Užívejte si Radost z pohybu s otatními: Připojte se!

Napište, co nám chcete sdělit.