Únava a zážitky. Rekreologové zdolali rakouské ferraty

Martin Višňa 08.11.2017 4772×   0 (0)

Dvacítka studentů rekreologie na Fakultě tělesné kultury Univerzity Palackého strávila přelom září a října obklopena rakouskými Alpami, přesněji jejich částí, které se říká Totes Gebirge, česky Mrtvé hory. O dojmy a perličky z průběhu tohoto povinného kurzu vysokohorské turistiky pro studenty navazujícího magisterského studia se podělila Eva Horáková.

Když jsme se ve čtvrteční sváteční ráno vydali na cestu, bylo něco málo po čtvrté hodině. Kolem byla jen tma a mlha, která se nás držela až skoro k hranicím. Když začalo konečně svítat, zdálo se, že už se pojede lépe. Bohužel to tak nebylo, protože nás zastihl liják a my si říkali, že se asi máme na co těšit…

Náš cíl v rakouských Alpách nám dlouhou dobu naší cesty zůstával skryt za horou oblaků. Předpovědi počasí na víkend naší výpravy nevěstily nic, co by se přibližovalo krásnému podzimnímu babímu létu. Dle našich meteorologických rosniček mělo celý víkend pršet a zpočátku cesty to i tak vypadalo. Jaké bylo ale velmi příjemné překvapení, když po příjezdu do místa srazu všech účastníků kurzu krásně svítilo slunce a obloha byla čistá jako v letním dni. Výhled na jezero Gleinkersee, ve kterém se zrcadlily okolní skály, nám dělalo krásnou kulisu pro první seznamovací aktivity. Postavit stan a sezobnout něco k snědku bylo pod hřejícím sluncem s krásným výhledem příslibem dalších zážitků.

Oříšek pro mozkovny

První seznámení s výbavou na lezení ferrat přišlo vzápětí. Někteří z nás toto vybavení viděli poprvé v životě, a tak uvázat správně plochý uzel nebo obléknout si prsní úvazek byl pro naše mozkovny docela oříšek. Zvládnutí těchto základních úkonů bylo podmínkou prvního lezení. Všichni jsme se auty přesunuly do městečka Hinterstoder, kde se nacházela první ferratová skála, kterou jsme měli zdolat. Počáteční obavy a strachy se zračily v mnohých očích nás prvolezců. Ale byl to i adrenalin a napětí před vytyčeným úkolem, který bylo zapotřebí zvládnout. Výstup a zdolání svých strachů se na vrcholu proměnilo v euforii ze zvládnutého úkolu a v nadšení pro další lezení. Mnohým z nás se začal v srdci rodit vztah a nadšení pro ferratové aktivity. Večerní zpětná vazba u plamenů ohně byla směsicí převážně kladných emocí a zážitků z prožitého dne.

V pátek ráno jsme se po chladné noci ve spacácích probudili do krásného slunečného dne bez mraků. Kempingová snídaně a pokusy sbalit vlhký stan byly pouze začátkem dobrodružství, které nás ten den čekalo. První instruktáž před cestou na horskou chatu Prielschutzhaus proběhla ještě v kempu. Bylo zapotřebí správně zabalit batohy tak, abychom měli vše, co budeme další dva dny potřebovat, přitom ale nenést na zádech nic zbytečného. Po přesunu auty na místo našeho výstupu k horské chatě jsme si obuli pohorky, vzali na záda naše, pokud možno co nejlehčí, batohy a vydali se na pětikilometrový výstup s převýšením 800 metrů. Takto na papíře se to zdá jako nic, ale byla to pořádná zabíračka. Nadšení a elán nám ale ani po výstupu nechyběl a po ubytování, v jedné místnosti, a krátkém odpočinku jsme se vydali zdolat naši druhou ferratovou stěnu, která se jmenovala Jižní porno. Hodinový výstup a sestup byly nutná povinnost, ale zdolání ferratové stěny ve výše kolem 1800 metrů nad mořem byl skvělý zážitek a výhled a krásný západ slunce pak odměnou za celodenní putování.

Nepopsatelné emoce 2,5 km nad mořem

Vrcholem celé výpravy měl být sobotní výstup na horu Spitzmauer ve výšce 2446 metrů nad mořem. Dle předpovědí mělo ráno svítit slunce a odpoledne se zatáhnout. Vše ale nakonec bylo jinak. Ráno jsme na trek vyrazili, sotva se rozednělo. Čekal nás skoro dvouhodinový výstup k prvnímu rozcestníku. Musím podotknout, že zde již bylo vidět první sněhová pole, kterými jsme postupovali výš k oblakům. Po krátké přestávce a nutném občerstvení, protože energie je vždy potřeba, jsme vyrazili již v pouze kamenitém terénu pod skálu, kde vedla ferratová stezka. Dvouapůlhodinový výstup po ní byl velmi fyzicky náročný, ale na vrchol Spitzmaueru nám ještě scházela asi hodina. V půl jedné se naše skupina ocitla na vrcholu, slunce krásně svítilo a po oblačnosti ani památky. Emoce, které jsme prožívali, se nedají popsat, natož vyslovit, výhled do krajiny byl jako z reklamy na horskou turistiku. Zkrátka byla to bomba… A krásné počasí byla tak zvaná třešnička na dortu.

Na vrchol jsme došli všichni v pořádku, ale úspěch výpravy lze hodnotit až po sestupu, který byl také velmi náročný. Čekala nás čtyřiapůlhodinová cesta zpět na horskou chatu. Na našich tělech bylo znát, že jsme sice unavení, ale šťastní z prožitého dobrodružství. Večerní zpětná vazba byla velmi emotivní, ale zároveň to bylo příjemné zakončení dlouhého a náročného dne.

Nedělní ráno se neslo ve znamení informací, jak pořádat kurzy vysokohorské turistiky, jaký by měl být pracovní postup při organizování takové výpravy, co nezanedbat v rámci bezpečnosti účastníků takového výstupu a mnoho dalších užitečných informací. Následný dvouhodinový sestup do údolí, opět s plnou bagáží, byl již pouze zautomatizovaným pohybem pro naše unavené končetiny. Po cestě dolů jsme také ochutnali, jaké to je, když v horách prší. Cesta byla kluzká a mokrá, ale nás nemohlo nic překvapit, vždyť jsme se na toto počasí chystali celou výpravu! Poslední zpětná vazba a loučení se spolužáky – přáteli bylo plné emocí a vřelých obětí.

Jsem přesvědčená, že kurz, který jsme prožili, nás jako jedince posílil, ale co nám dal víc, jsou společné zážitky obohacené o pomoc jeden druhému. Navázání nových přátelství, která překlenou i školní lavice. Dovolím si za všechny účastníky, a doufám, že se mnou budou souhlasit, vřele poděkovat všem, kteří se na organizaci kurzu podíleli.

Eva Horáková

studentka NMgr. rekreologie

Podobné články

Komentáře (0)

Komentáře smí přidat pouze přihlášení uživatelé!
Článek zatím nemá žádný komentář! Buďte první, kdo napíše komentář k tomuto článku.
Kalendář akcí
Calendar
Title and navigation
Title and navigation
<<<září 2022><<
září 2022
2930311234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293012
3456789
Hledáte tip na výlet?
Zobrazit tipy
Novinky
28.pro Příznivci běhu si přijdou s naším Jogitem na své i na Silvestra - můžete si vyběhnout na Jedovou! Více... 21.pro V sobotu 29. prosince vyrážíme na poslední Větrání do Jeseníků. Bohužel kdo se nestihl včas přihlásit, má již smůlu, kapacita výletu byla velmi rychle naplněna. Alespoň se můžete inspirovat trasu, viz mapa na webu Větrání 10.pro Předposlední, předvánoční Větrání zavede turisty v sobotu 15. prosince do Podbeskydí, na trasu ze Štramberka do Nového Jičína. Více...
 
Archiv novinek
 
Užívejte si Radost z pohybu s otatními: Připojte se!

Napište, co nám chcete sdělit.