HBSC studii podpořili ministři zdravotnictví a školství

Martin Višňa 17.03.2014 4163×   0
Michal Kalman na jednání s ministrem školství. Foto: ČSSD

U patnácti tisíc náhodně vybraných českých školáků budou olomoučtí odborníci v průběhu jara zkoumat jejich zdraví a životní styl v rámci mezinárodní výzkumné studie Health Behaviour in School-aged Children (HBSC). Šetření podpořili ministři zdravotnictví a školství.

Hlavní řešitelé české části studie, do které je zapojeno 43 zemí světa, Michal Kalman a Zdeněk Hamřík z fakulty tělesné kultury v uplynulých dnech absolvovali jednání se členy nové vlády a dalšími čelnými politickými představiteli, kterým představili Národní zprávu o zdraví a životním stylu dětí a školáků, jež vznikla na základě výzkumu uskutečněného v roce 2010.

„Vláda má zájem podporovat vědu a výzkum v oblasti aktivního životního stylu, zejména studie mezinárodního rozsahu, jako je HBSC, a využívat jejich výsledků k tvorbě politik a strategií k ochraně veřejného zdraví. Na toto téma vláda chystá i veřejné prohlášení,“ uvedl Kalman.

Spolupráce s politiky
Podle něj je spolupráce s politickými představiteli nejefektivnější možností, jak propojit odborné vědecké výstupy s praxí. V oblasti podpory pohybové aktivity a aktivního životního stylu olomoučtí odborníci spolupracují zejména se sekcí ministerstva zdravotnictví pro ochranu a podporu veřejného zdraví, kterou vede náměstek ministra a zároveň hlavní hygienik České republiky Vladimír Valenta.

Po prezentaci výsledků výzkumu zdraví a životního stylu na víkendovém semináři věnovaném u příležitosti Mezinárodního dne žen podmínkám života žen a mládeže ve společnosti našli partnera také v ministerstvu školství. Semináře se přitom zúčastnili také předseda vlády Bohuslav Sobotka nebo 1. místopředsedkyně Senátu Alena Gajdůšková.

„Naše studie poukazuje na problém, že 60 % patnáctiletých nesnídá, snídaně je přitom základní prediktor zdravé výživy. Dítě však jde bez ní do školy, tam si koupí nějakou sladkou limonádu, tyčinky, chipsy nebo bagetu. Na základě těchto dat teď ministr školství chce ve školách zakázat prodejní automaty s nezdravými sladkostmi a nápoji,“ vysvětlil Kalman na konkrétním příkladu.

Doporučení ministrů
Prohlášení podpory ze strany ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka a ministra školství Marcela Chládka jsou pro nadcházející terénní šetření klíčová. Oba ministři podepsali dopis, v němž doporučují školám spolupracovat při výzkumu životního stylu a zdraví svých žáků. Dopis bude odeslán na 250 náhodně vybraných českých škol, které se zúčastní výzkumu.

„Školy s námi nemusí spolupracovat, to je jejich legitimní rozhodnutí. S doporučením ministra se ovšem zvedá kredibilita výzkumu. Ministerstvo zdravotnictví nás podpořilo již v minulosti, podporu ze strany ministra školství považujeme za letošní velký úspěch,“ řekl Kalman.

Velikonoce narušují výzkum
Dotazníkové šetření se uskuteční během dubna, května a června, zapojeno do něj bude patnáct tisíc náhodně vybraných školáků. „Momentálně probíhá pilotní výzkum na vybraných školách v Praze, na něj naváže tříměsíční terénní šetření, přičemž ale tři týdny po Velikonocích se sběr dat nerealizuje, protože Velikonoce svádí k rizikovému chování. To je asi nejviditelnější metodologický problém výzkumu,“ podotknul Kalman.

Sběr dat má být dokončen v závěru školního roku, poté budou data digitalizována a odeslána k čištění a kontrole na univerzitu v norském Bergenu. Výsledky výzkumu by měly být publikovány v národní i mezinárodní zprávě v první polovině roku 2016.

HBSC studie je výzkumná akce Světové zdravotnické organizace, Česká republika se jí poprvé účastnila v roce 1994. Výzkum se opakuje vždy po čtyřech letech. Do posledního šetření v roce 2010 bylo zapojeno přes pět a půl tisíce dětí z necelé stovky škol v celém Česku.

Podobné články

Komentáře (0)

Komentáře smí přidat pouze přihlášení uživatelé!
Článek zatím nemá žádný komentář! Buďte první, kdo napíše komentář k tomuto článku.
Kalendář akcí
Calendar
Title and navigation
Title and navigation
<<<leden 2022><<
leden 2022
272829303112
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31123456
Hledáte tip na výlet?
Zobrazit tipy
Novinky
28.pro Příznivci běhu si přijdou s naším Jogitem na své i na Silvestra - můžete si vyběhnout na Jedovou! Více... 21.pro V sobotu 29. prosince vyrážíme na poslední Větrání do Jeseníků. Bohužel kdo se nestihl včas přihlásit, má již smůlu, kapacita výletu byla velmi rychle naplněna. Alespoň se můžete inspirovat trasu, viz mapa na webu Větrání 10.pro Předposlední, předvánoční Větrání zavede turisty v sobotu 15. prosince do Podbeskydí, na trasu ze Štramberka do Nového Jičína. Více...
 
Archiv novinek
 
Užívejte si Radost z pohybu s otatními: Připojte se!

Napište, co nám chcete sdělit.