Aplikační centrum BALUO stoupá na oblibě, lákají moderní technologie i pohybové kurzy

Martin Višňa 5.3.2018 1798×   0
Z AC BALUO. Foto: David Prycl

Pestrá nabídka aktivit pro klienty, spuštění komerční diagnostiky pro sportovní kluby, realizace smluvních výzkumů či vytvoření tak zvané medical zóny jako nestátního zdravotnického zařízení. To je náčrt výsledků práce týmu Aplikačního centra BALUO Fakulty tělesné kultury Univerzity Palackého za uplynulé měsíce. A také důkaz, že nejde o běžné sportovní centrum, jak se může zdát.

V čele tohoto vědeckotechnického parku, ve kterém se propojuje výzkum v oblasti zdraví a životního stylu s praxí, stojí od loňského jara Martin Sigmund, který má bohaté manažerské zkušenosti z velkých průmyslových podniků. „Hodnotit by měli spíše jiní, ale myslím, že jsme udělali kus práce a že BALUO vstoupilo do roku 2018 s nejlepšími předpoklady pro další rozvoj, ať už je řeč o naplňování dotačních podmínek, o navazování spoluprací se sportovními svazy nebo o zkvalitňování služeb a činností pro naše klienty, účastníky výzkumu,“ uvedl Sigmund.

„Přirovnal bych to k závodnímu koni, který už chodí, nabírá rychlost, ale na přeskočení Taxisova příkopu to ještě není. Projekt je to totiž mimořádně náročný. Mimo jiné neustále vysvětlujeme, že nejsme běžné sportovní centrum. Někteří zájemci se, pravda, zaleknou toho, že se budou účastnit našeho výzkumu, ale ten výzkum je v ničem neomezuje. Naopak můžou sem chodit cvičit a výzkum jim k tomu poskytuje možnosti diagnostiky a některé další věci,“ dodal ředitel.

Táhnou moderní technologie

V současnosti využívá služeb centra na dva tisíce klientů. Je mezi nimi zhruba patnáct set účastníků výzkumu, další navštěvují nejrůznější kurzy v pohybových studiích, na lezecké stěně nebo v testovacím bazénu. Ve spolupráci s olomouckým magistrátem probíhá také například program pro seniory. Služeb centra v rámci smluvního výzkumu využila například plavecká reprezentace, regionální fotbalová akademie nebo třeba firma Tempish, která tu testuje nové sportovní vybavení. Na zimní olympiádu v Koreji se tu připravoval sjezdař Jan Hudec.

„Přijíždějí k nám za moderními technologiemi, jako je geolokační systém v testovací hale nebo kamerový systém v bazénech, s cílem získat nová data pro svůj další trénink, hodnocení výkonnosti nebo tvorbu metodiky. Důležitou roli pro smluvní výzkum ale hraje i třeba naše bistro, subjekty se totiž zajímají nejen o vědeckou odbornost, ale také o určitý komfort,“ upřesnil Sigmund.

Nabídka a kvalita služeb v centru se přitom stále rozšiřuje a zlepšuje. Jednou z aktuálních novinek je vytvoření tak zvané medical zóny. „Vytvořili jsme podmínky pro vznik nestátního zdravotnického zařízení, které bude poskytovat služby v oblasti tělovýchovného lékařství. To znamená, že klienti z řad sportovních klubů a svazů budou mít možnost u nás projít komplexní zátěžovou a lékařskou diagnostikou, na jejímž konci dostanou potvrzení o sportovní způsobilosti. Současně tu budeme provádět vědecko-výzkumné aktivity v oblasti sportovní a tělovýchovné medicíny,“ prozradil ředitel centra s tím, že zóna zahrne i fyzioterapeutické pracoviště.

Pohybové kurzy i besedy

Tím ale novinky nekončí. Paletu nabízených pohybových aktivit čerstvě rozšířil tým Beaty Brošové, absolventky fakulty tělesné kultury a pracovnice lékařské fakulty, s cvičeními pro všechny věkové kategorie. A nebude to dlouho trvat a současná herna stolního tenisu se promění ve špičkové studio zaměřené na funkční trénink. „Bez přehánění tu budeme mít nejlepší zónu funkčního tréninku v Česku a na Slovensku. Nemůžu zatím prozradit jméno partnera, ale v této oblasti aktivit je to velmi významný hráč na trhu, a kdo se funkčnímu tréninku věnuje, určitě jej zná,“ nastínil Sigmund.

Kromě toho se Aplikační centrum BALUO stane i dějištěm některých přednášek a workshopů v rámci nedávno představeného projektu Univerzita pro sport. Aktuální informace nejen k pořádaným akcím, ale především k nabídce možností aktivit v rámci účasti na výzkumu a nabídky pohybových kurzů najdete na www.acbaluo.cz.

Podobné články

Komentáře (0)

Komentáře smí přidat pouze přihlášení uživatelé!
Článek zatím nemá žádný komentář! Buďte první, kdo napíše komentář k tomuto článku.
Kalendář akcí
Calendar
Title and navigation
Title and navigation
<<<červen 2019><<
červen 2019
272829303112
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
1234567
Hledáte tip na výlet?
Zobrazit tipy
Novinky
28.pro Příznivci běhu si přijdou s naším Jogitem na své i na Silvestra - můžete si vyběhnout na Jedovou! Více... 21.pro V sobotu 29. prosince vyrážíme na poslední Větrání do Jeseníků. Bohužel kdo se nestihl včas přihlásit, má již smůlu, kapacita výletu byla velmi rychle naplněna. Alespoň se můžete inspirovat trasu, viz mapa na webu Větrání 10.pro Předposlední, předvánoční Větrání zavede turisty v sobotu 15. prosince do Podbeskydí, na trasu ze Štramberka do Nového Jičína. Více...
 
Archiv novinek
 
Užívejte si Radost z pohybu s otatními: Připojte se!

Napište, co nám chcete sdělit.