Aplikační centrum BALUO láká na technickou jedinečnost a komplexní službu

Martin Višňa 9.4.2018 1861×   0
AC BALUO. Ilustrační foto: Jan Volf

Plavecká reprezentace, regionální fotbalová akademie nebo třeba lyžař Jan Hudec, jenž se tu připravoval na nedávné zimní olympijské hry. To je jen malý výčet osobností, týmů a organizací, které už využily či využívají služeb Aplikačního centra BALUO Fakulty tělesné kultury Univerzity Palackého. Přijíždějí mimo jiné kvůli moderním technologiím, jako je kamerový systém v bazénech nebo geolokační systém v testovací hale umožňující získat cenná data pro jejich trénink.

Právě geolokační systém, který dokáže s přesností na centimetry určovat polohu hráčů na hřišti, je v České republice unikátní a skýtá velký inovační potenciál. „Se společností Sewio vyvíjíme v rámci společného grantu software pro analyzování naměřených dat, které následně vyhodnocujeme pro jednotlivé sporty, abychom dosáhli maximální přesnosti dle specifik daných sportů. Při společném výzkumu vznikají také zařízení, se kterými dokážeme měřit data i ve venkovním prostředí, a v neposlední řadě pak aplikace se zobrazením srdeční frekvence. Systém testujeme i ve spolupráci s brněnskými hokejisty, kde vidíme velký přínos v efektivitě tréninku,“ nastínil David Prycl, který se v centru stará o transfer technologií.

Nově centrum navázalo spolupráci také s lotyšskou firmou EchoSport a pro různé halové sporty testuje její software zobrazující real time data o pohybu hráčů na sledované ploše a poskytující tak trenérům okamžitou zpětnou vazbu.

BALUO ovšem sportovcům nenabízí jen moderní technologie, ale více méně komplexní servis včetně občerstvení či ubytování na kolejích v neředínském kampusu. Novinkou je například tak zvaná medical zóna. „Vytvořili jsme podmínky pro vznik nestátního zdravotnického zařízení, které bude poskytovat služby v oblasti tělovýchovného lékařství. To znamená, že klienti z řad sportovních klubů a svazů budou mít možnost u nás projít komplexní zátěžovou a lékařskou diagnostikou, na jejímž konci dostanou potvrzení o sportovní způsobilosti. Současně zde budeme provádět vědecko-výzkumné aktivity v oblasti sportovní a tělovýchovné medicíny,“ prozradil ředitel centra Martin Sigmund s tím, že zóna zahrne i fyzioterapeutické pracoviště.

Do Aplikačního centra BALUO ale mohou zavítat i sportovci rekreační. Buď jako účastníci výzkumu, kdy jsou součástí roční registrace i diagnostická měření, nebo v rámci pořádaných kurzů, jejichž nabídka je široká – od plaveckých kurzů přes skoky na trampolíně a gymnastiku po nejrůznější cvičení v pohybových studiích a fitness centru. A nově se připravuje například špičkově vybavená zóna funkčního tréninku. V současnosti využívá služeb centra na dva tisíce klientů, další zájemci najdou potřebné informace na stránkách www.acbaluo.cz.

Aplikační centrum BALUO je vědeckotechnický park zaměřený na výzkum, technologie, inovační podnikání a odborné vzdělávání v oblasti pohybové aktivity, prevence civilizačních nemocí a podpory zdravého životního stylu. Jeho vybudování umožnila dotace ministerstva průmyslu a obchodu v rámci Operačního programu Podnikání a inovace. Fakulta tělesné kultury centrum otevřela v roce 2016.

Podobné články

Komentáře (0)

Komentáře smí přidat pouze přihlášení uživatelé!
Článek zatím nemá žádný komentář! Buďte první, kdo napíše komentář k tomuto článku.
Kalendář akcí
Calendar
Title and navigation
Title and navigation
<<<červen 2019><<
červen 2019
272829303112
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
1234567
Hledáte tip na výlet?
Zobrazit tipy
Novinky
28.pro Příznivci běhu si přijdou s naším Jogitem na své i na Silvestra - můžete si vyběhnout na Jedovou! Více... 21.pro V sobotu 29. prosince vyrážíme na poslední Větrání do Jeseníků. Bohužel kdo se nestihl včas přihlásit, má již smůlu, kapacita výletu byla velmi rychle naplněna. Alespoň se můžete inspirovat trasu, viz mapa na webu Větrání 10.pro Předposlední, předvánoční Větrání zavede turisty v sobotu 15. prosince do Podbeskydí, na trasu ze Štramberka do Nového Jičína. Více...
 
Archiv novinek
 
Užívejte si Radost z pohybu s otatními: Připojte se!

Napište, co nám chcete sdělit.