Úspěšné Cyklohrátky aneb Kolo mnoha tváří

Luděk Šebek 29.4.2014 2957×   0
Ilustrační foto: Sam Adámek

Čechovy sady se poslední dubnový čtvrtek a pátek proměnily v cyklistický ráj. V rámci výuky pod vedením Luďka Šebka a Jany Hoffmannové se uskutečnily Cyklohrátky, které přilákaly pozornost více než tří stovek žáků základní školy na třídě Spojenců. UP Bike se tak rozjíždí ještě před jeho oficiálním zahájením.

Studenti oborů rekreologie a aplikovaných pohybových aktivit z fakulty tělesné kultury ukázali, že kola, kolečka i jejich části zapůjčené partnery z Bajkazylu a projektu Rekola mohou plnit funkci uměleckých objektů i nástrojů a herních pomůcek. Díky dvojkolům katedry aplikovaných pohybových aktivit mohl v nádherně slunečném jarním dni proběhnout rytířský vodní turnaj, trojkolky z téhož pracoviště si zahrály hlavní roli v zajímavé adaptaci hry Boj o vlajku a velkému zájmu se samozřejmě těšil i handbike.

„Nápad celé akce má kořeny v roce 2007, kdy jsme vytvořili první provázanou sekvenci herních programů, v nichž klíčovou úlohu má jízdní kolo,“ uvedl hlavní organizátor, vyučující a jeden ze zakladatelů sdružení Ride2sCool Luděk Šebek. Od té doby se projekt rozvíjí, v roce 2012 o něm a o celém souboru ucelených cyklo aktivit sdružení informoval americký žurnál pro tělesnou výchovu a sport Strategies.

„Akce byla po všech stránkách excelentní, měla bezvadnou atmosféru, žáci si to opravdu užili, kolegové byli nadšení. Poté, co programem prošla první várka šesti tříd, okamžitě se to rozkřiklo po škole, takže nakonec se zapojilo mnohem více žáků a učitelů, než jsme čekali,“ hodnotí s nadšením akci ředitel školy Peter Bazger.

Koly se malovalo, kola se vznášela na provázcích, balancovala na lanech, s pomocí kol se soutěžilo i spolupracovalo. Žáci a učitelé byli skvělí, program měl výbornou atmosféru, park po několik hodin ve dvou dnech doslova sálal dobrou náladou. „Vysoký „cool faktor“ akce naznačuje, že rozjezd unikátního projektu Ride2sCool – na kole do školy, plánovaný na konec května, by nejen měl přispět rozvoji olomoucké městské cyklistiky, ale že by nás okolo kol společně s žáky mohla čekat také báječná zábava,“ uzavírá Šebek.

V květnu se létající okolo objeví hned na několika místech. Prvního máje na Hradebních zahradách, o pár dní později pak v rámci Majálesu. Stejně tak oživí Dětský den ve Smetanových sadech, který připravuje Nadace Bezpečná Olomouc.

Video z akce zde.

Fotogalerie na Facebooku Ride2sCool.

Podobné články

Komentáře (0)

Komentáře smí přidat pouze přihlášení uživatelé!
Článek zatím nemá žádný komentář! Buďte první, kdo napíše komentář k tomuto článku.
Užívejte si Radost z pohybu s otatními: Připojte se!

Napište, co nám chcete sdělit.