Rektor doprovodil děti, kteří s Ride2sCool jezdí do školy na kole

Rektor Jaroslav Miller se školáky na kole. Foto: M. Šaradínová

Bezpečnou cestu na kole (nejen) do školy chce olomouckým dětem umožnit průkopnický projekt Ride2sCool, na němž se podílejí studenti i pedagogové z univerzity. Dnes ho podpořil rektor Jaroslav Miller, který se připojil k doprovodu několika žáků. 

„Projekt je nyní v pilotní fázi. Během dvou týdnů před prázdninami jsme si chtěli vše vyzkoušet, zaučit instruktory a doladit případné slabiny. Oslovili jsme zatím jednu školu, od září budeme spolupracovat s dalšími,“ uvedla manažerka projektu Kateřina Macháčková.

Bezpečně za doprovodu dospělých

Ride2sCool má za úkol ve spolupráci s jednotlivými školami vytvářet ideální podmínky pro rozvoj cyklodopravy jako každodenního, bezpečného a dostupného prostředku k cestě do školy pro děti, které by se samy na cestu vydat nemohly. Na webových stránkách projektu mohou rodiče své dítě zaregistrovat a vyškolení instruktoři, což jsou především studenti univerzity, následně děti na kole doprovodí do školy a odpoledne zase ze školy domů.

Právě skutečnost, že dospělí instruktoři děti na kole doprovázejí a starají se o jejich bezpečí, ocenil rektor. „Myslím si, že univerzita by tuto akci měla podpořit a do budoucna by to možná mohlo fungovat i pro děti zaměstnanců,“ uvedl Miller. Současně si je vědom skutečnosti, že podmínky pro kolaře v Olomouci nejsou optimální. „Čekání na infrastrukturu je ale takové čekání na Godota. Za patnáct let bychom mohli být ve stejné situaci jako dnes a čekat na infrastrukturu. Lepší je rozjet projekt, hodně o něm mluvit a udělat z toho téma. Infrastruktura se dá řešit za pochodu,“ domnívá se rektor.

Školám chybí stojany

Podle autorů projektu zatím děti do škol na kole moc nejezdily mimo jiné proto, že v nich chybí potřebné zázemí, zejména stojany. Rodiče dětí zase měly strach z bezprizorního pohybu dětí na kole po městě. „Náš projekt, který je v tuzemsku ojedinělý, odpovídá právě na tyto obavy rodičů. Přítomnost instruktora je může odstranit. Ve spolupráci s městem i sponzory bychom rádi řešili i dobudování stojanů, ale to je samozřejmě běh na dlouhou trať. Není také třeba se obávat, že děti přijedou do školy unavené či zpocené. Nejezdí totiž tak daleko a nijak se neženou,“ řekl Luděk Šebek z fakulty tělesné kultury, spoluzakladatel občanského sdružení, které projekt zaštiťuje.

Pro děti je to zábava

Že děti jízda na kole do školy baví, potvrdil Vojtěch Kazinota z páté třídy základní školy na třídě Spojenců. „Jezdíme každý den do školy i ze školy. Je to velká zábava. Je to mnohem lepší než cestovat tramvají. Dřív jsem jezdit na kole nemohl, protože bez doprovodu by to bylo nebezpečné,“ uvedl Vojtěch.

Jedním z prvních instruktorů je Jan Khol. „Nejtěžší je ráno vstát, pak už to jde samo. První týden jsme si s dětmi řekli pravidla, která dodržujeme. Zatím se vše obešlo bez problémů,“ řekl Khol. Děti mají na sobě reflexní vesty. V pilotní fází s nimi jezdí instruktoři zdarma, v budoucnu by cena za jízdu měla činit deset korun.

Městskou cyklistiku podporuje vedení univerzity velmi intenzivně. V květnu se naplno rozjel projekt UP Bike, jehož cílem je propojit a podpořit všechny organizace a aktivity rozvíjející cyklistiku v Olomouci. Součástí je projekt Rekola, kampaň Do práce na kole, aktivity Centra Semafor či doprovodné workshopy a přednášky.

Podobné články

Komentáře (0)

Komentáře smí přidat pouze přihlášení uživatelé!
Článek zatím nemá žádný komentář! Buďte první, kdo napíše komentář k tomuto článku.
Užívejte si Radost z pohybu s otatními: Připojte se!

Napište, co nám chcete sdělit.