Krokoměr, přítel člověka

Lukáš Rubín 14.10.2013 4187×   0
Krokoměr Yamax SW-200

Chůze je základní pohybovou aktivitou člověka. Nemusíte tak být kdovíjací sportovci, abyste si udrželi zdraví, stačí být aktivní chodec a sledovat své denní výkony. K tomu poslouží malý pomocník, o kterém si na následujících řádcích prostřednictvím odpovědí na čtyři nejčastější otázky něco málo povíme – krokoměr.  

Co je to krokoměr? 

Krokoměr, odborně pedometr, je malý elektronický přístroj, který je schopen zaznamenat a bezprostředně na displeji zobrazit počet ušlých kroků za sledovanou dobu.  

Na jakém principu funguje? 

Jednoduché, avšak důmyslné zařízení uvnitř pedometru je založeno na zapínání a vypínání malého elektrického obvodu. Uvnitř lze najít pružinové kyvadélko, které se pohybuje při vertikálních oscilacích. V krajních polohách se kyvadélko spíná s elektrickým obvodem a přístroj napočítává jeden krok. Přístroj tedy ve skutečnosti měří výkyvy těžiště, a proto se nejčastěji dává na jeden z boků v pase, kde jsou tyto výkyvy nejvýraznější.

K čemu je dobré vědět, kolik kroků za den nachodíme? 

Každý z nás dobře ví, že pohyb je nezbytný pro naše zdraví. K tomu, abychom preventivně předcházeli civilizačním chorobám, by měl být každý z nás dostatečně pohybově aktivní. Vědci zjistili, že 10 tisíc kroků za den je relevantní hranicí pro rozřazení dospělé populace na pohybově aktivní či neaktivní.

Klasifikace pohybové aktivity dle denního počtu kroků u dospělé populace:

méně než 5000 kroků = sedavý způsob života

5000-7499 kroků = málo aktivní

7500-9999 kroků = částečně aktivní

10 000 a více kroků = aktivní

12 500 a více kroků = vysoce aktivní

Jak si vybrat vhodný krokoměr?

V současnosti se na trhu můžeme setkat s nepřebernou škálou pedometrů různých prověřených i neprověřených značek v cenových relacích, které se prakticky pohybují od pořízení zdarma (jako dárek ve věrnostních programech) až do několika tisíc korun. Záleží na spolehlivosti a funkcích, které krokoměr dokáže zobrazit. Mezi klasické funkce řadíme nachozenou vzdálenost či energetický výdej. Nadstandardem jsou pak funkce stopek, ukládání výsledků do paměti přístroje, možnost připojení krokoměru přes USB s počítačem apod. 

Doporučením z vlastní zkušenosti je nakoupit krokoměr v rozmezí 500–1000 Kč prověřených značek (Omron, Tanita, Yamax apod.) bez zbytečných funkcí. Jako nejspolehlivější se aktuálně ukazují pedometry značky Yamax, které se využívají k výzkumným účelům. 


Tip: Sledujte pozvánky na akce pořádané Univerzitou Palackého, na vybraných si lze krokoměr vypůjčit a vyzkoušet. 

Tip 2: Chcete-li se na něco v souvislosti s využíváním krokoměru zeptat, můžete nám zanechat dotaz v sekci Otázky

Tip 3: Vyzkoušejte miniaplikaci na sledování denní chůze. 

Podobné články

Komentáře (0)

Komentáře smí přidat pouze přihlášení uživatelé!
Článek zatím nemá žádný komentář! Buďte první, kdo napíše komentář k tomuto článku.
Kalendář akcí
Calendar
Title and navigation
Title and navigation
<<<srpen 2018><<
srpen 2018
303112345
6789101112
13141516171819
20212223242526
272829303112
3456789
Hledáte tip na výlet?
Zobrazit tipy
Novinky
9.srp Extrémní štafetový závod Free Litovel Bobr Cup se letos koná o prvním říjnovém víkendu. Informace a přihlášku najdete zde 8.srp Přesně za deset dní startuje v Litovli první překážkový běh určený výhradně pro ženy - Litovel Heart Race. Více... 6.srp Příznivci pěší turistiky mohou o nadcházejícím víkendu kromě našeho nedělního Větrání na Tišnovsku vyrazit do terénu i v sobotu, a sice na výšlap k hradu Starý Jičín, který pořádají kolegové z KČT Šternberk. Více...
 
Archiv novinek
 
Užívejte si Radost z pohybu s otatními: Připojte se!

Napište, co nám chcete sdělit.