Pátý ročník zahájí Větrání tradičně a s novým webem

Martin Višňa 12.09.2018 3417×   0
Ilustrační foto: Martin Višňa

S novým akademickým rokem na Univerzitě Palackého je tu také nový ročník turistické série Větrání, již pátý. Odstartuje tradičním výšlapem na Velký Kosíř alias hanácké Mont Blank. Během podzimu turisté zavítají také například na Kelčský Javorník nebo do Opavy. Ještě před Velkým Kosířem se uskuteční také první z podzimních vycházek Okolo Olomouce.

Do pátého ročníku Větrání vykračuje s novým webem. Na adrese www.vetrani.upol.cz najdou příznivci pěší turistiky jak všechny plánované termíny, tak kroniku dosavadních výletů včetně odkazů na mapu jejich tras, které mohou posloužit jako inspirace.

Tématem pro začátek nového ročníku je také stý výlet, který by se měl uskutečnit 1. prosince a o jehož lokalitě si rozhodnou sami větrači během podzimu v hlasování.

Okolo Olomouce

Podzimní odpolední vycházky Okolo Olomouce, jejichž přehled je k dispozici také na novém webu, zahájí ve čtvrtek 20. září Hradebním okruhem. Sedmikilometrová trasa vede převážně po obvodu historického centra Olomouce a upozorní nejen na dochované části městského opevnění z jeho různých stavebních epoch. Sraz účastníků je naplánován na 16:00 na tramvajové zastávce Palackého. Na dalších čtvrtečních vycházkách pak zájemci mimo jiné zjistí, kde u Olomouce lze najít Radhošť, nebo zavítají do Velké Bystřice.

Podzimní Větrání

Úvodní Větrání pátého ročníku povede v sobotu 22. září na Velký Kosíř, kam turisté dojdou od Čelechovic a Čech pod Kosířem a pokračovat pak budou přes Malý Kosíř s novou kaplí do Slatinic. Během nenáročného podzimního výletu budou vyhlášeni nejlepší větrači uplynulého čtvrtého ročníku, a pokud okolnosti dají, bude i tradiční táborák. Účastníci se k prvnímu pětkovému výletu sejdou v 8:15 před hlavním olomouckým nádražím.

A na témže místě se během podzimu potkají ještě pětkrát. Naplánovány jsou výpravy nejvyšší vrchol Hostýnských vrchů Kelčský Javorník nebo na Opavsko, kde větrači poznají několik architektonických perel. V Moravské Chrastové si připomenou zákeřnou dobu obsazování pohraničí nacisty v roce 1938, v Odrách zase zavítají k bývalým břidlicovým dolům i na místo, kde stával tamní zámek. Podzim zakončí putování na Malou Hanou, k Holubí studánce na vrchu Hušák u Jevíčka, následované výše zmíněným Větráním číslo 100.

Čtvrtý ročník v zajímavostech

Ještě si uveďme několik čísel a zajímavostí, které se vážou ke skončenému čtvrtému ročníku. V uplynulých dvanácti měsících se uskutečnilo 26 výletů Větrání, kterých se celkově zúčastnilo 616 turistů. Největší zájem vyvolalo téměř jarní putování na hrad Brníčko, na které vyrazilo 51 lidí, naopak nejméně turistů, jedenáct, se zúčastnilo výletu Okolo Rampachu v rámci Sportovního dne Univerzity Palackého. Nejaktivnější větrač absolvoval až na jeden všechny uskutečněné výlety.

Trasy všech Větrání celkově měřily 433 kilometrů. Nejvýše se turisté podívali na Velký Javorník (917 metrů nad mořem), naopak nejníže se ocitli na Strážnicku (161 metrů nad mořem). Velký Javorník, respektive Frenštát pod Radhoštěm byl nejvýchodnější lokalitou, kam větrači zamířili, Rohatec na Hodonínsku při putování Strážnickem pak nejjižnější. Nejzápadněji byli v Poličce a nejseverněji ve Vidnavě na Jesenicku. Nejčastěji trasy vedly územím okresů Olomouc a Svitavy.

Podobné články

Komentáře (0)

Komentáře smí přidat pouze přihlášení uživatelé!
Článek zatím nemá žádný komentář! Buďte první, kdo napíše komentář k tomuto článku.
Kalendář akcí
Calendar
Title and navigation
Title and navigation
<<<září 2022><<
září 2022
2930311234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293012
3456789
Hledáte tip na výlet?
Zobrazit tipy
Užívejte si Radost z pohybu s otatními: Připojte se!

Napište, co nám chcete sdělit.