Sokolovny znovu otevřou brány veřejnosti, letos ve dvou hlavních termínech

Tisková zpráva 19.09.2018 2197×   0
Noc sokoloven 2018

Už počtvrté se v druhé polovině září otevřou brány sokoloven ve všech regionech České republiky. Celorepublikový den s historií a architekturou Sokola si dává za cíl seznámit veřejnost s tím, jaké architektonické poklady skrývají budovy v centrech měst a obcí, okolo kterých lidé každý den chodí, ale kam kromě místních sokolů a dalších sportovců málokdo vkročí.

Letos se do projektu Noc sokoloven zapojí zhruba stovka objektů, a to ve dvou hlavních termínech – 21. a 29. září. Akce je letos součástí projektu Evropské komise s názvem Evropský týden sportu, který v ČR koordinuje Český olympijský výbor. Seznam zapojených sokoloven a informace o programech najdete ZDE.

Návštěvníci si například v Přerově budou moci prohlédnout zákulisí unikátního loutkového divadla, v Kladně bude připraven program v prostorách známého biografu Sokol, velmi cenné a výjimečné sokolovny se otevřou třeba v Lelekovicích, Bzenci, Sokolči, Praze-Řeporyjích, Moravských Budějovicích, Poděbradech nebo v Předslavi.

Tradičně je bohatý program připraven v Tyršově domě, a to po oba termíny. V pátek 21. září jsou připraveny například prohlídky Tyršova domu včetně nočního výstupu na střechu s úchvatným výhledem na Prahu, výstava o slavné legionářské historii, bezplatný vstup do nejstaršího krytého bazénu v Praze nebo loutkové divadélko a koutek pro děti. V sobotu 29. září bude program zaměřen více sportovně, návštěvníci se budou moci zapojit do workshopů takových sportů, jako je parkour, rokenrol, ropeskipping, breakdance, stolní tenis, nordic walking nebo musherských disciplín. Vrcholem programu pak bude noční Fit běh Petřínem pod vedením zkušeného atletického trenéra, který povede parkem s nejkrásnějšími výhledy na město.

Do dnešních dnů se zachovalo asi 750 sokoloven, od monumentálních paláců až po skromné budovy. Tím, že se stavěly od 60. let 19. století do zániku Sokola po druhé světové válce, zachovaly v podobě svých budov nejen kus sokolské a regionální historie, ale díky jejich velkému množství a podobným požadavkům na účel také záznam o vývoji českých, nejen sportovních, architektonických stylů v průběhu dekád. Kromě toho vidíme na sokolovnách stavební etapy, proměny jejich funkcí či změny životního stylu společnosti.

V únoru roku 1862 vznikla jednota s pozdějším názvem Sokol Pražský a její členové cvičili postupně ve třech pronajatých prostorách. Některé z nich však byly nevyhovující, a proto se starosta jednoty Jindřich Fügner rozhodl koupit pozemek v dnešní Sokolské ulici, aby společně postavili první sokolskou tělocvičnu – sokolovnu. Tenkrát ještě nemohli tušit, že po vzoru prvních jednot budou vystavěny stovky dalších sokoloven nejen ve městech, ale i v městečkách a vesnicích.

tisková zpráva Sokola

 

Podobné články

Komentáře (0)

Komentáře smí přidat pouze přihlášení uživatelé!
Článek zatím nemá žádný komentář! Buďte první, kdo napíše komentář k tomuto článku.
Kalendář akcí
Calendar
Title and navigation
Title and navigation
<<<květen 2023><<
květen 2023
24252627282930
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930311234
Hledáte tip na výlet?
Zobrazit tipy
Novinky
28.pro Příznivci běhu si přijdou s naším Jogitem na své i na Silvestra - můžete si vyběhnout na Jedovou! Více... 21.pro V sobotu 29. prosince vyrážíme na poslední Větrání do Jeseníků. Bohužel kdo se nestihl včas přihlásit, má již smůlu, kapacita výletu byla velmi rychle naplněna. Alespoň se můžete inspirovat trasu, viz mapa na webu Větrání 10.pro Předposlední, předvánoční Větrání zavede turisty v sobotu 15. prosince do Podbeskydí, na trasu ze Štramberka do Nového Jičína. Více...
 
Archiv novinek
 
Užívejte si Radost z pohybu s otatními: Připojte se!

Napište, co nám chcete sdělit.