Výhledy, párky a medaile zahájily na Velkém Kosíři nový ročník Větrání

Martin Višňa 24.09.2018 3609×   0 (0)

Pod rozhlednou na hanácké velehoře Velký Kosíř odstartoval nový, již pátý ročník Větrání. I přes předpovídaný razantní přechod z léta do podzimu na téměř třináctikilometrové putování s táborákem vyrazilo více než třicet turistů, a protože počasí nakonec byla mnohem přívětivější a třeba výhled z rozhledny byl díky tomu opravdu daleký, rozhodně neprohloupili.

Výprava čítající i dva dětské kočárky a dva psy se na trasu vypravila z Čelechovic na Hané, první zastávkou byl Růžičkův lom, součást nedávno vyhlášené národní přírodní památky Kosířské lomy, které jsou chráněné kvůli výskytu teplomilné flory, některých chráněných druhů rostlin a živočichů a kvůli nálezům zkamenělin. Odhalená skalní stěna posloužila jako kulisa společné fotky výpravy, která se pak po jihozápadním úpatí Kosíře vydala směrem k Čechám pod Kosířem. Někteří přitom nemohli nechat ořechy popadané ze stromů podél cesty být, až to po chvíli vypadalo, že se několik turistů ztratilo.

Od Čech pod Kosířem vede k rozhledně ta nejprudší možná trasa na vrchol, zejména ti, co tlačili do kopce kočárky, se docela zpotili. Na vrcholu hořel oheň, rozhledna oproti loňsku byla otevřená a výhled opravdu skvělý, takže se každý za pot při výstupu odměnil po svém. Pozornost ostatních návštěvníků místa pak vzbudilo vyhlášení nejaktivnějších větračů uplynulého ročníku, trojice těch nej byla oceněna nejen potleskem svých kolegů, ale na památku obdrželi i medaile s motivem Větrání.

Při vyhlašování byly také představeny návrhy tras pro 100. Větrání, které by se mělo uskutečnit 1. prosince tohoto roku. Kam se pojede, mohou větrači rozhodnout v hlasování zde.

Z Velkého Kosíře se po vyhlášení, rozhlédnutí a snědení všech párků turisté vydali na jeho menšího souseda Malý Kosíř. Jehličím přikrytá cesta lesem ke Slatinkám příjemně ubíhala, a tak větrači brzy stanuli před netradiční dřevěnou poutní kaplí sv. Antonína, která na Malém Kosíři vyrostla během letošního jara. Někteří přitom byli na Malém Kosíři vůbec poprvé, ani o tomto místě nevěděli, a poutním místem byli překvapeni i někteří z těch, kteří na Kosíř vystoupali s Větráním vloni – tehdy tu totiž stál jen křížek s obrázkem, kolem kterého většina výpravy jen prošla.

Pak už nastal čas sejít do Slatinic, rozdat pamětní listy, chvíli v některé ze zdejších cukráren a restaurací počkat na vhodný spoj a odjet domů.

Další Větrání se koná už tento pátek 28. září, kdy je v plánu o něco náročnější výstup, a sice na nejvyšší vrchol Hostýnských vrchů Kelčský Javorník. Potřebné informace najdou zájemci na webu Větrání.

Podobné články

Komentáře (0)

Komentáře smí přidat pouze přihlášení uživatelé!
Článek zatím nemá žádný komentář! Buďte první, kdo napíše komentář k tomuto článku.
Kalendář akcí
Calendar
Title and navigation
Title and navigation
<<<září 2022><<
září 2022
2930311234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293012
3456789
Hledáte tip na výlet?
Zobrazit tipy
Užívejte si Radost z pohybu s otatními: Připojte se!

Napište, co nám chcete sdělit.