Cesta větračů za luxusním výhledem vedla přes popadané stromy

Martin Višňa 01.10.2018 3438×   0 (0)

Bez přehánění luxusního výhledu si mohli užít turisté, kteří s posledním zářijovým Větráním vystoupali na Kelčský Javorník. Z plošiny ve výšce 895 metrů nad mořem se před, respektive pod nimi otevřel pořádný kus Moravy a na horizontu byly vidět i vrcholky slovenských hor. Dostat se nahoru ovšem nebylo úplně jednoduché a rozhodně ne jen kvůli pěti kilometrům stoupání.

Větrací výpravu na nejvyšší vrchol Hostýnských vrchů si na svátek sv. Václava nenechalo ujít devětatřicet turistů, od dětí až po seniory. Už v Hulíně tato skupina vzbudila pozornost, když průvodčí osobního vlaku jen protočila panenky. Pravda, ve vlaku se následně až do Bystřice pod Hostýnem nedalo dost dobře hýbat, ani dýchat. Větrači vlak opustili o několik zastávek dále, na rajnochovickém nádraží, kde ihned zamířili k modelu hradu Šaumburk za úvodní fotkou výletu.

Se sluncem nad hlavou, které se pomalu, ale jistě rozehřívalo, cesta po silnici do Podhradní Lhoty rychle utekla a brzy již turisté ukrajovali po zelené značce první výškové metry. Zpočátku to bylo bez obtíží, a kdo se otočil, mohl se kochat otevírajícím se výhledem na okolí, mezi zříceninami hradů Šaumburk a Nový Šaumburk ovšem musela pozornost směřovat jinam – po únorové vichřici je totiž trasa stále zasypaná stovkami popadaných stromů, a tak si větrači všímali hlavně toho, aby se při jejich zdolávání neztratili a nezranili. I tak na nějaká zranění došlo. Od Šaumburku, po kterém zbyl jen příkop a kamení všude kolem, už ale vedla pohodlnější cesta. Tak pohodlná, až si část výpravy trochu zašla.

Před polednem větrači dosáhli vysílače na vrcholu Kelčského Javorníku a vzápětí také rozhledny, která se tu do výšky přes 30 metrů tyčí od roku 2015. Kromě větračů si k rozhledně vyšláplo také spousta dalších lidí, takže jak pod rozhlednou, tak především na ní, bylo celkem těsno. Ale není divu, výhled byl vskutku úžasný: Svatý Hostýn s Bystřicí pod ním a za nimi Přerov s charakteristickými komíny, o kousek vedle Hranice s vápenkou a hradbou masivem Oderských vrchů, na východě byly k nepřehlédnutí Velký Javorník, Lysá hora nebo Radhošť, také třeba vrchol s hradem Starý Jičín, o němž se účastníci po cestě dohadovali, co to je za kopec. Směrem k jihu pak mohli zhlédnout část Hostýnských vrchů, Vsetínské vrchy, Javorníky a úplně vzadu vyčuhovaly z oparu slovenské vrcholy… No prostě paráda.

Strávit věčnost ale na rozhledně nejde, takže po krátkém odpočinku se výprava pustila do sestupu k Chvalčovu. Dolů to šlo skoro samo, pozornosti turistů neunikly zajímavé skály zvané Jehelník, na nichž se protahovaly děti, ani pamětní deska Ladislavu Jarošovi, odbojáře popraveného za druhé světové války nacisty. Na Chvalčově se díky tabulím naučné stezky zase dozvěděli, co tu kdysi dělal Tomáš Garrigue Masaryk s rodinou. To už ale byla výprava nějakou dobu rozdělena ve dvě části, ta část, která byla v Bystřici pod Hostýnem dříve, si po občerstvovací pauze v restauraci v parku vyrazila ještě do centra města, druhá půlka o něco později zamířila rovnou k nádraží. Tady se zase všichni sešli a společně s dalšími turisty, kteří byli toho dne na Hostýně a jinde, se nacpali do vlaku na cestu domů…

Podobné články

Komentáře (0)

Komentáře smí přidat pouze přihlášení uživatelé!
Článek zatím nemá žádný komentář! Buďte první, kdo napíše komentář k tomuto článku.
Kalendář akcí
Calendar
Title and navigation
Title and navigation
<<<září 2022><<
září 2022
2930311234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293012
3456789
Hledáte tip na výlet?
Zobrazit tipy
Novinky
28.pro Příznivci běhu si přijdou s naším Jogitem na své i na Silvestra - můžete si vyběhnout na Jedovou! Více... 21.pro V sobotu 29. prosince vyrážíme na poslední Větrání do Jeseníků. Bohužel kdo se nestihl včas přihlásit, má již smůlu, kapacita výletu byla velmi rychle naplněna. Alespoň se můžete inspirovat trasu, viz mapa na webu Větrání 10.pro Předposlední, předvánoční Větrání zavede turisty v sobotu 15. prosince do Podbeskydí, na trasu ze Štramberka do Nového Jičína. Více...
 
Archiv novinek
 
Užívejte si Radost z pohybu s otatními: Připojte se!

Napište, co nám chcete sdělit.