O důvod víc mít radost z pohybu…

Barbora Bendová 02.10.2018 4621×   0
Jogito ergo sum. Ilustrační foto: Martin Višňa

Na následujících řádcích vám neřeknu asi nic, co byste sami podvědomě netušili. Nic, co by člověk přirozeně nevěděl a intuitivně nedělal. Ale jak známo, opakování je matka moudrosti a některé věci stojí za to si čas od času připomenout. O blahodárnosti pohybu jste totiž jistě již mnohé četli. Od příznivého vlivu na pohybový aparát přes pozitivního ovlivnění psychiky. A právě pro všechna tato pozitiva je dobré se čas od času vydatně a intenzivně hýbat a mít z toho ještě k tomu radost.

Vlivem našeho způsobu života jsme stále více ohroženi chronickými chorobami, jakými jsou například cukrovka, vysoký cholesterol a onemocnění srdce a cév. Důležitost pohybu je stále poměrně podceňovanou stránkou naší péče o vlastní zdraví a je dobré si ji připomínat. Je prokázáno, že aerobní aktivity, jakými může být právě chůze například s Větráním či běh třeba na trénincích Jogito ergo sum, pozitivně ovlivňují náš pohybový systém, snižují špatnou náladu a s ní spojené projevy stresu a úzkosti (1). U zmíněných akcí Radosti z pohybu je navíc vždy spousta fajn lidí, takže opravdu pečujete nejen o své tělo, ale zároveň i o svou duši.

Jen malý výčet pozitivních vlivů pohybu na naše tělo:

Pravidelná chůze má pozitivní vliv na srdce. V rámci prevence srdečních onemocnění se často doporučuje pravidelný pohyb v podobě chůze. Už dávno se ví, že pouhé 4 hodiny chůze týdně prokazatelně snižují výskyt srdečních onemocnění (2). Méně než půl hodina pohybu denně vás tedy může ochránit od nepříjemných onemocnění v pozdějším věku. A pokud se zapojíte do některé z výzev a začnete pravidelně sledovat svou pohybovou aktivitu, určitě nezůstanete jen u půl hodiny chůze denně.

Jak jistě víte, pravidelný pohyb má i pozitivní vliv na psychiku, kdy pomáhá zlepšit náladu a snížit projevy deprese a úzkosti. Všichni to známe. Když se nemůžeme hýbat, cítíme se nesví. Ve studii prováděné na Londýnské univerzitě dospěli k závěru, že vysazení pravidelného pohybu na pouhé dva týdny se u pravidelně sportujících projeví výrazným zhoršením nálady (3). Je tedy dobré s pohybem začít a už nepřestat. Pravidelný pohyb zvyšuje naši odolnost a zlepšuje náš imunitní systém. Opět to pro vás není asi žádná novinka. Co by vás ale mohlo zajímat, jsou výsledky studie prováděné na univerzitě v Georgii, kde zjistili, že pravidelný pohyb pomáhá při boji s chronickou únavou (5). Cítíte se často unavení? Zkuste se více hýbat. Trénink vám pomůže zlepšit kondici, posune vaše limity a tím sníží váš práh unavitelnosti.

Co je třeba si též uvědomit, je pozitivní vliv pravidelného pohybu na zdraví vašeho mozku (6), kdy pravidelná aktivita způsobuje lepší prokrvení mozku, zlepšuje kvalitu našeho myšlení a působí jako prevence degenerativních poruch, mezi které patří i Alzheimerova choroba. A pokud se vám podaří nachodit 10 000 kroků denně, máte velkou šanci na výrazné zlepšení kvality vašeho spánku (7). Takže bychom mohli téměř říct: ochozené podrážky = čilý mozek a kvalitní spánek.

Z výše vypsaných bodů vyplývá jedno. Když se budete pravidelně hýbat, prospěje nejednomu z vašich orgánů. Účast na jedné z pravidelných akcí Radosti z pohybu anebo jiný pravidelný pohyb proto může jedině prospět. Pomůže vám vyvětrat hlavu a zároveň uděláte něco pro své tělo, duši a mysl.

 

Kde se můžete dočíst více?

1. Ensari, I., Sandroff, B.M., Motl, R.W. (2016). Effects of Single Bouts of Walking Exercise and Yoga on Acute Mood Symptoms in People with Multiple Sclerosis. International Journal of MS Care, 18(1), 1-8

2. LaCroix, A.Z., Leveille, S.G., Hecht, J.A., Grothaus, L.C., & Wagner, E.H. (1996). Does walking decrease the risk of cardiovascular disease hospitalizations and death in older adults? Journal of American Geriatrics Society, 44(2), 113-120.

3. Poole, L., Hamer, M., Wawrzyniak, A.J., & Steptoe, A. (2011). The effects of exercise withdrawal on mood and inflammatory cytokine responses in humans. Stress, 14(4), 439-447.

4. Larun, L., Brurberg, K.G., Odgaard- Jensen, J., & Price, J.R. (2017).Exercise therapy for chronic fatigue syndrome. The Cochrane Database Of Systematic Reviews [online], 2017.

5. Puetz, T.W., Flowers, S.S., & O´Connor, P.J. (2008). A randomized controlled trial of the effect of aerobic exercise training on feelings of energy and fatigue in sedentary young adults with persistent fatigue. Psychotherapy & Psychosomatics, 77(3), 167-174.

6. Jackson P.A., Pialoux, V., Corbett, D., Drogos, L., Erikson, K.I., Eskes, G.A., & POulin M.J. (2016). Promoting brain health through exercise and diet in older adults: a physiological perspective, The Journal of Physiology, 594(16), 4485-4498.

7. Reid, K.J., Baron, K.G., Lu, B., Naylor E., Wolfe, L., & Zee, P.C. (2010). Aerobic exercise improves self-reported sleep and quality of life in older adults with insomnia. Sleep medicine, 11(9), 934-940.

Podobné články

Komentáře (0)

Komentáře smí přidat pouze přihlášení uživatelé!
Článek zatím nemá žádný komentář! Buďte první, kdo napíše komentář k tomuto článku.
Kalendář akcí
Calendar
Title and navigation
Title and navigation
<<<srpen 2022><<
srpen 2022
25262728293031
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930311234
Hledáte tip na výlet?
Zobrazit tipy
Novinky
28.pro Příznivci běhu si přijdou s naším Jogitem na své i na Silvestra - můžete si vyběhnout na Jedovou! Více... 21.pro V sobotu 29. prosince vyrážíme na poslední Větrání do Jeseníků. Bohužel kdo se nestihl včas přihlásit, má již smůlu, kapacita výletu byla velmi rychle naplněna. Alespoň se můžete inspirovat trasu, viz mapa na webu Větrání 10.pro Předposlední, předvánoční Větrání zavede turisty v sobotu 15. prosince do Podbeskydí, na trasu ze Štramberka do Nového Jičína. Více...
 
Archiv novinek
 
Užívejte si Radost z pohybu s otatními: Připojte se!

Napište, co nám chcete sdělit.