Opavsko ukázalo větračům své pamětihodnosti ve slunci babího léta

Martin Višňa 7.10.2018 2204×   0 (38)

Barokní zámky, kostely mnoha podob a bunkry pohraničního opevnění spojila trasa dalšího z výletů Větrání. Po výstupu na Kelčský Javorník se tentokrát příznivci pěší turistiky vydali poznávat rovinatou krajinu podél řeky Opavy, a i když se výlet neobešel bez dopravních komplikací, byl to jinak velmi příjemný den, na začátek října možná až nezvykle teplý – vždyť velkou část trasy absolvovali větrači v tričkách!

Po několika změnách termínů se přitom ráno zdálo, že se jakási smůla bude výletu na Opavsko držet i nadále. Expres z Olomouce totiž nabral zpoždění, z ostravského Svinova tak větračům ujel osobní vlak do výchozího místa jejich putování, Mokrých Lazců. Naštěstí vlaky mezi Ostravou a Opavou jezdí v hodinovém taktu, takže zdržení výpravy nakonec nebylo tak velké. Před polednem turisté konečně v počtu dvaceti kousků vystoupili z vlaku a vydali se do kroku.

První zastávkou byl hned u vlakové zastávky v Mokrých Lazcích jeden z bunkrů pohraničního opevnění, kde si větrači připomněli, že před osmdesáti lety německý wehrmacht právě toto území obsazoval v rámci záboru Sudet na základě jen pár dní předtím čtyřmi mocnostmi přijaté mnichovské dohody. Po cyklotrase se následně vydali směr Kravaře, ve větru létalo nad hlavami listí ze stromů a okolo šuměly lány suché kukuřice.

V Kravařích větrači nejprve zamířili na náměstí, k novogotickému komplexu z režných cihel, jehož dominantou je kostel sv. Bartoloměje, do kterého i krátce nahlédli. Dalšími částmi jsou fara a nynější budova městského úřadu, tam ale nevkročili, aby nenarušovali průběh komunálních voleb. Bez povšimnutí samozřejmě nezůstal zdejší barokní zámek, u kterého větrači chvíli pobyli, na nabízenou prohlídku ale neměli čas, protože bylo třeba pokračovat po okraji golfového hřiště k Velkým Hošticím. Také tato obec se může pochlubit pěkným pozdně barokním zámkem, v jeho sousedství ovšem dojem kazí nevzhledná budova školy. Zato Nautilus, který se pohupuje na hladině jezírka pod zámkem, k tomu baroku pasuje o něco lépe.

Větrací trasa pokračovala po červené značce k sousedním Malým Hošticím, na chvíli opustili asfalt cyklotrasy, prošli ve stínu stromů a několik odvážlivců navštívilo další ze zdejších bunkrů pohraničního opevnění, pěchotní srub Na Lukách. Návštěva to nicméně byla rychlá, protože rozmístěné lavičky a matrace a hromádky odpadků nasvědčovaly, že tu někdo nejspíš bydlí. To už ale stačilo jen dostat se na břeh řeky Opavy a po něm dojít až přímo do historického centra někdejšího hlavního města našeho Slezska. Tady se větrači rozešli, aby si každý zbylého času do odjezdu domů užil dle svého uvážení. Tedy někdo u kávy, piva či něčeho jiného osvěžujícího, jiní po památkách. Času ale nebylo příliš, brzy nastal čas srazu na vlak na východním nádraží a odjezdu přes Krnov směr Olomouc. A nutno podotknout, že cesta to byla veselá, nejen kvůli neplánovanému přestupu na náhradní autobus mezi Krnovem a Bruntálem...

Podobné články

Komentáře (0)

Komentáře smí přidat pouze přihlášení uživatelé!
Článek zatím nemá žádný komentář! Buďte první, kdo napíše komentář k tomuto článku.
Kalendář akcí
Calendar
Title and navigation
Title and navigation
<<<listopad 2020><<
listopad 2020
2627282930311
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30123456
Hledáte tip na výlet?
Zobrazit tipy
Užívejte si Radost z pohybu s otatními: Připojte se!

Napište, co nám chcete sdělit.