Seminář Aktivní v každém věku opět inspiroval

Martin Višňa 07.11.2018 3070×   0 (0)

Latinskoamerické tance, žonglování nebo přednášku o smoothie zahrnoval program semináře Aktivní v každém věku, který se soustředí na aktivní životní styl seniorů. Fakulta tělesné kultury Univerzity Palackého jej uspořádala již potřinácté, v prostorách ZŠ a MŠ Svatoplukova v Řepčíně si nabízené aktivity vyzkoušelo na třicet účastníků.

„Sešlo se nás sice méně než vloni, nic to ale nezměnilo na kvalitě pečlivě vybraných prezentujících a workshopů. Co více, účastníci, tedy především účastnice, i prezentující si chválili menší množství participantů, protože s patnácti cvičenci ve skupině bylo možné pracovat více do hloubky a individuálněji,“ uvedla organizátorka Julie Wittmannová z katedry aplikovaných pohybových aktivit.

Slova chvály ale mířila i na samotný program, který snad všem vyčaroval úsměv ve tváři. Hned dvakrát si účastníci v tělocvičně zatančili, jednou na domácí lidovky, podruhé v rytmech latinskoamerických, přičemž taneční instruktor a student FTK Pavel Grepl předvedl i jednodušší pohyby při hudbě pro osoby se sníženou pohyblivostí. Oříškem se pro někoho ukázala být lekce žonglování, při níž si účastníci procvičovali mozkové hemisféry. „Zapletly se mi ruce, ale nakonec jsem byla se třemi míčky úspěšná,“ pochlubila se Julie Wittmannová.

Došlo ale i na „vážné“ cvičení. Zdravotními cviky provedla Radka Mothejzíková z České asociace Sport pro všechny, stálicí semináře je omlazovací cvičení čínských císařů s Jarmilou Riegerovou, naopak novou metodu cvičení Fit Pain Free představila Lenka Fasnerová z olomouckého Centra pohybu. Na úvod své lekce sice upozorňovala, že ona sama po prvním cvičení podle této metody byla úplně vyřízená, slzy ale u nikoho ze cvičenců vidět nebyly.

Praktické lekce doplnila také chvilka teorie, během níž druhá z organizátorek semináře Iva Klimešová z katedry přírodních věd v kinantropologii nabídla pozitiva a negativa smoothie, tedy aktuálně oblíbeného koktejlu z ovoce a zeleniny, který u některých nahrazuje snídani. „Smoothie z čerstvého ovoce a zeleniny sice pokryje zhruba čtvrtinu denního energetického příjmu a je snadno stravitelné, ale není vhodné například pro diabetiky, protože rychle zvyšuje hladinu cukru v krvi, nebo pro lidi, kteří si hlídají tělesnou hmotnost. Pro ty je vhodnější tuhá strava, která zasytí na delší dobu, protože s ní má trávicí trakt více práce,“ vysvětlovala Klimešová.

Seminář Aktivní v každém věku se konal již potřinácté, nabízí inspiraci pro aktivní životní styl seniorů. Mezi účastníky se objevují zejména pracovníci sociálních služeb a dalších organizací zaměřených na seniory, ale také studenti a senioři samotní. Pravidelně si na něm zacvičí také pedagogové z hostitelské školy, letos se zapojil i ředitel Jiří Vymětal, který při zahájení semináře připomněl, že se snaží školu vést jako otevřenou všem komunitám pro setkávání, sdílení zkušeností a osobnostní rozvoj. Čehož je i seminář Aktivní v každém věku příkladem.

 

Podobné články

Komentáře (0)

Komentáře smí přidat pouze přihlášení uživatelé!
Článek zatím nemá žádný komentář! Buďte první, kdo napíše komentář k tomuto článku.
Kalendář akcí
Calendar
Title and navigation
Title and navigation
<<<srpen 2022><<
srpen 2022
25262728293031
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930311234
Hledáte tip na výlet?
Zobrazit tipy
Novinky
28.pro Příznivci běhu si přijdou s naším Jogitem na své i na Silvestra - můžete si vyběhnout na Jedovou! Více... 21.pro V sobotu 29. prosince vyrážíme na poslední Větrání do Jeseníků. Bohužel kdo se nestihl včas přihlásit, má již smůlu, kapacita výletu byla velmi rychle naplněna. Alespoň se můžete inspirovat trasu, viz mapa na webu Větrání 10.pro Předposlední, předvánoční Větrání zavede turisty v sobotu 15. prosince do Podbeskydí, na trasu ze Štramberka do Nového Jičína. Více...
 
Archiv novinek
 
Užívejte si Radost z pohybu s otatními: Připojte se!

Napište, co nám chcete sdělit.