Seminář Aktivní v každém věku opět inspiroval

Martin Višňa 07.11.2018 3069×   0 (0)

Latinskoamerické tance, žonglování nebo přednášku o smoothie zahrnoval program semináře Aktivní v každém věku, který se soustředí na aktivní životní styl seniorů. Fakulta tělesné kultury Univerzity Palackého jej uspořádala již potřinácté, v prostorách ZŠ a MŠ Svatoplukova v Řepčíně si nabízené aktivity vyzkoušelo na třicet účastníků.

„Sešlo se nás sice méně než vloni, nic to ale nezměnilo na kvalitě pečlivě vybraných prezentujících a workshopů. Co více, účastníci, tedy především účastnice, i prezentující si chválili menší množství participantů, protože s patnácti cvičenci ve skupině bylo možné pracovat více do hloubky a individuálněji,“ uvedla organizátorka Julie Wittmannová z katedry aplikovaných pohybových aktivit.

Slova chvály ale mířila i na samotný program, který snad všem vyčaroval úsměv ve tváři. Hned dvakrát si účastníci v tělocvičně zatančili, jednou na domácí lidovky, podruhé v rytmech latinskoamerických, přičemž taneční instruktor a student FTK Pavel Grepl předvedl i jednodušší pohyby při hudbě pro osoby se sníženou pohyblivostí. Oříškem se pro někoho ukázala být lekce žonglování, při níž si účastníci procvičovali mozkové hemisféry. „Zapletly se mi ruce, ale nakonec jsem byla se třemi míčky úspěšná,“ pochlubila se Julie Wittmannová.

Došlo ale i na „vážné“ cvičení. Zdravotními cviky provedla Radka Mothejzíková z České asociace Sport pro všechny, stálicí semináře je omlazovací cvičení čínských císařů s Jarmilou Riegerovou, naopak novou metodu cvičení Fit Pain Free představila Lenka Fasnerová z olomouckého Centra pohybu. Na úvod své lekce sice upozorňovala, že ona sama po prvním cvičení podle této metody byla úplně vyřízená, slzy ale u nikoho ze cvičenců vidět nebyly.

Praktické lekce doplnila také chvilka teorie, během níž druhá z organizátorek semináře Iva Klimešová z katedry přírodních věd v kinantropologii nabídla pozitiva a negativa smoothie, tedy aktuálně oblíbeného koktejlu z ovoce a zeleniny, který u některých nahrazuje snídani. „Smoothie z čerstvého ovoce a zeleniny sice pokryje zhruba čtvrtinu denního energetického příjmu a je snadno stravitelné, ale není vhodné například pro diabetiky, protože rychle zvyšuje hladinu cukru v krvi, nebo pro lidi, kteří si hlídají tělesnou hmotnost. Pro ty je vhodnější tuhá strava, která zasytí na delší dobu, protože s ní má trávicí trakt více práce,“ vysvětlovala Klimešová.

Seminář Aktivní v každém věku se konal již potřinácté, nabízí inspiraci pro aktivní životní styl seniorů. Mezi účastníky se objevují zejména pracovníci sociálních služeb a dalších organizací zaměřených na seniory, ale také studenti a senioři samotní. Pravidelně si na něm zacvičí také pedagogové z hostitelské školy, letos se zapojil i ředitel Jiří Vymětal, který při zahájení semináře připomněl, že se snaží školu vést jako otevřenou všem komunitám pro setkávání, sdílení zkušeností a osobnostní rozvoj. Čehož je i seminář Aktivní v každém věku příkladem.

 

Podobné články

Komentáře (0)

Komentáře smí přidat pouze přihlášení uživatelé!
Článek zatím nemá žádný komentář! Buďte první, kdo napíše komentář k tomuto článku.
Užívejte si Radost z pohybu s otatními: Připojte se!

Napište, co nám chcete sdělit.