Předvánoční Podbeskydí se pochlubilo stařičkými kostely i řadou studánek

Martin Višňa 17.12.2018 11468×   0 (0)

S předvánočním Větráním se turisté o druhém adventním víkendu za zvonění rolniček, které byly pro tento výlet povinnou součástí výbavy, vydali symbolicky do Betléma. Tedy do Moravského Betléma, jak se přezdívá Štramberku. Městečko se spoustou dochovaných původních roubených domů pod známou věží Trúbou ale bylo jen výchozím místem jejich trasy, která pak dále pokračovalo přes libotínské lesy do Nového Jičína.

Hned zrána bylo postaráno o trochu napětí, protože jeden z vlaků měl zpoždění a hrozilo, že by dvaadvacetihlavá výprava mohla neplánovaně kus dne strávit ve Studénce. K tomu naštěstí nedošlo, rychlík zpoždění o chvíli stáhl a motorák do Veřovic pro změnu ve Studénce pár minut počkal. A bylo po napětí. Netrvalo ale dlouho a ukázalo se, že nápad doplnit trasu na poslední chvíli o krátkou zacházku do bývalého lomu Dolní Kamenárka nebyl z nejlepších. Turisté tam šli zbytečně, lom s botanickou zahradou byl uzavřený, dalo se to čekat, i když podle mapy to vypadalo, že zahrada půjde v lomu obejít. Nešla. 

Z procházky lomem tak sešlo, větrači se vrátili na hlavní štramberskou ulici a mířili do středu malebného městečka, jenž je nejen pro dochovanou lidovou architekturu prohlášený městskou památkovou rezervací. Někteří na náměstí pod Trúbou vzali útokem informační centrum, jiní nakoupili vyhlášené štramberské uši a po krátkém rozchodu se vydali vstříc kilometrům naplánované trasy. Ty nejprve vedly po silnici do místa zaniklé osady Tamovice, ze které se dodnes dochoval středověký kostelík sv. Kateřiny, který jen stěží mohl uniknout větračské pozornosti. Podobně jako blízká kaplička křížové cesty, vedoucí z Nového Jičína na vrch Kotouč ve Štramberku, a než výprava došla do nedalekého Rybí, narazila ještě na jednu. V Rybí pak byl hlavním bodem zájmu další středověký kostel, tentokrát Nalezení sv. Kříže.

Tady už ale nastal čas opustit zastavěné prostředí a auty pojížděné silnice a mezi zasněženými poli turisté vystoupali na Pavelkův kopec, ze kterého bylo okolí jako na dlani – až začaly padat vtípky, že Trúba výpravu pořád sleduje anebo že tady nad Rybím je zrovna počasí, jaké větrače potkalo v červnu při výstupu na Velký Javorník, který také nešel při výhledu přehlédnout. Brzy se skupina ponořila do zimního lesa, bílého a klidného, ani páska přes cestu ji nezastavila... Od rozcestí Libotín přitom trasa vedla kolem řady studánek a pramenů, původně se mělo zavítat jen k několika z nich, když ale turisté zdolali sešup ke Pstružímu potoku a studánce U Kříže, vyšlapaná cestička je navedla na Studánkovou trasu, kterou kolem potoka a přes vrch Puntík nedávno vyznačil a vybavil pěknými info tabulkami a u některých i posezením Klub rodáků a přátel Nového Jičína. A tak se nechali vést a postupně viděli studánku Mechovou, Kamennou nebo Holaschke, ochutnat vody se ale nikdo neodvážil, přece jen by asi v panujícím, byť lehkém, mrazu, byla dost studená.

Netrvalo dlouho a pěšinka větrače dovedla až na kraj lesa, odkud se otevřel pohled na Nový Jičín, cíl cesty. Ještě se zastavili v Žilině u původně gotického kostela sv. Mikuláše a přes někdejší horní nádraží, které bývalo koncovou stanicí místní dráhy z Hostašovic (dráha byla zrušena po povodních v roce 2009 a v její trase vede cyklostezka), pak zamířili za pozornosti místních, kterou si vyžádalo zvonění rolniček na batozích, přímo do centra města, na čtvercové Masarykovo náměstí obepnuté ze všech stran domy s podloubím. Na probíhajících vánočních trzích někteří z větračů využili možnost prohřátí hrdla či žaludku, do odjezdu vlaku domů však nezbývalo příliš času a hlavně s blížící se tmou pořádně přituhlo...

Předvánoční Větrání bylo předposledním výletem, které se od podzimu 2014 konají pod hlavičkou Fakulty tělesné kultury Univerzity Palackého v Olomouci. Na ten poslední turisté vyrazí v sobotu 29. prosince do Jeseníků, vzhledem k tomu, že byl o toto putování opravdu velký zájem, byla jeho kapacita rychle naplněna a už není možné se přihlásit. 

Podobné články

Komentáře (0)

Komentáře smí přidat pouze přihlášení uživatelé!
Článek zatím nemá žádný komentář! Buďte první, kdo napíše komentář k tomuto článku.
Kalendář akcí
Calendar
Title and navigation
Title and navigation
<<<květen 2023><<
květen 2023
24252627282930
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930311234
Hledáte tip na výlet?
Zobrazit tipy
Novinky
28.pro Příznivci běhu si přijdou s naším Jogitem na své i na Silvestra - můžete si vyběhnout na Jedovou! Více... 21.pro V sobotu 29. prosince vyrážíme na poslední Větrání do Jeseníků. Bohužel kdo se nestihl včas přihlásit, má již smůlu, kapacita výletu byla velmi rychle naplněna. Alespoň se můžete inspirovat trasu, viz mapa na webu Větrání 10.pro Předposlední, předvánoční Větrání zavede turisty v sobotu 15. prosince do Podbeskydí, na trasu ze Štramberka do Nového Jičína. Více...
 
Archiv novinek
 
Užívejte si Radost z pohybu s otatními: Připojte se!

Napište, co nám chcete sdělit.