Poslední větrací kilometry protnuly jesenickou mlhu

Martin Višňa 31.12.2018 11882×   0 (0)

Zasněžená skalní vyhlídka Tři kameny na okraji Hrubého Jeseníku byla cílem posledního Větrání s Fakultou tělesné kultury Univerzity Palackého. Výhledu si odtud ale účastníci neužili, kvůli husté mlze neviděli málem ani špičky nejbližších stromů. Na druhou stranu bohatě stačila procházka po zasněženém vrcholu, vždyť v hanáckých rovinách je (a bývá) o sníh nouze...

I za sněhem si ale muselo osmadvacet větračů něco metrů nadmořské výšky vystoupat. Předsilvestrovskou výpravu totiž provázelo na konec roku dost teplé počasí a v Jindřichově, kde trasa závěrečného výletu začínala, se povalovaly jen zbytky, které ještě nestihly roztát. Od hlavní silnice, která Jindřichovem prochází, se ale brzy výprava odpoutala a na rozehřátí zamířila mírným stoupáním k osadě Labe a pak dále mezi poli k Novým Losinám. Od kapličky v nejvyšším místě cesty se turistům nabídl pěkný výhled na okolí, tady mlha ještě neúřadovala, nicméně to, že postupně obaluje zasněžené blízké vrcholky, kam měli namířeno, výletníkům neuteklo.

Po kluzké cestě opatrně sešli do Nových Losin a po krátké zacházce ke kostelu sv. Isidora větrači pokračovali dále na Přemyslovské sedlo, často uhýbali na úzké silnici autům a všímali si opravených dřevěných stavení i pozůstatků po domech někdejších. Modrá turistická značka pak brzy zavelela směr z dědiny a pohodovým stoupáním začali turisté ukrajovat z plánovaného převýšení. Les byl s každým metrem bělejší, sněhová pokrývka mocnější, a i když by stupně pod nulou, pokud vůbec nějaké byly, člověk spočítal na prstech jedné ruky, mráz sem tam ukázal ve větvích stromů a keřů něco ze svého umu. Výprava se při výstupu poněkud roztrhala a dva její členové ostatním svým tempem netempem trochu zamotali hlavu, ale nikdo se nakonec v bílém království neztratil.

Ne všichni se ale odvážili na omrzlé skály na vrcholu vystoupat. Jednak pravda, nebyl ani moc důvod šplhat nahoru, když výhled na protější Černou stráň skryla mlha, a jednak něco jiného je cesta nahoru a něco jiného cesta dolů. Na skály to totiž odvážlivcům šlo skoro samo, dolů už bylo třeba brzdit všemi dostupnými prostředky. Ale sranda při tom byla, o tom žádná... Na nedaleké odpočívce pak každý vytáhl, co dobrého zrovna u sebe měl, cukroví, sýry, klobásky, prostě takový malý předsilvestrovský švédský stůl v zasněženém lese. I na bublinky a přípitek došlo.

Posilněni dobrotami si větrači následně kousek zašli, když se nechali vést projetou cestou, až po chvíli si totiž všimli, že už nejsou na značce a na plánované trase, málem obešli vrch Ucháč. Modrá značka uhýbala dost nenápadně, prošláplá nebyla, ono nebylo ani pořádně kým, když za celý den větrači potkali pět šest lidí. Jak pak skupina klesala k Loučné nad Desnou, mlha ustupovala, sníh se postupně měnil v mokré cosi, nejedna bota už příval vlhkosti nevydržela, a těsně nad Loučnou došlo ve svahu i na test zimních gymnastických dovedností. Uspokojivě prošli všichni a brzy již stáli na zastávce, kam za pár minut přijel vlak mířící domů do hanáckých rovin...

Malé ohlédnutí...

A to byla tečka za turistickou sérií Větrání pod hlavičkou Fakulty tělesné kultury Univerzity Palackého v Olomouci. Od podzimu 2014 se uskutečnilo pod vedením Martina Višni a Jana Kodla 102 výletů (+ dva cyklovýlety), kterých se celkově zúčastnilo téměř 1800 turistů. Trasy všech výletů měřily k 1500 kilometrů. Nejaktivnější větračka absolvovala rovnou padesátku putování, další čtyři turisté v žebříčku zvládli přes čtyřicet výletů. Kromě zaměstnanců a studentů Univerzity Palackého Větrání vzbudilo především v posledních dvou letech zájem i u veřejnosti, k častým účastníkům patřili mimo jiné členové KČT Šternberk nebo olomoucké Malé lišky. A ani zdaleka nebyli účastníci Větrání jen z České republiky – na některé z výletů si vyšlápli také turisté ze Slovenska, Polska, Ruska, Velké Británie nebo Itálie a také mimoevropští – z Kolumbie, USA nebo třeba Etiopie. 

Větrání bylo jednou z pravidelných akcí fakultního webu Radost z pohybu, který vznikl v roce 2013 díky projektu Univerzita Palackého – centrum vědy pro všechny. Kromě výletů se pod hlavičkou webu konaly zdarma pro veřejnost také pravidelné běžecké tréninky Jogito ergo sum nebo projížďky na in-line bruslích Roll UP.

Podobné články

Komentáře (0)

Komentáře smí přidat pouze přihlášení uživatelé!
Článek zatím nemá žádný komentář! Buďte první, kdo napíše komentář k tomuto článku.
Kalendář akcí
Calendar
Title and navigation
Title and navigation
<<<květen 2023><<
květen 2023
24252627282930
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930311234
Hledáte tip na výlet?
Zobrazit tipy
Novinky
28.pro Příznivci běhu si přijdou s naším Jogitem na své i na Silvestra - můžete si vyběhnout na Jedovou! Více... 21.pro V sobotu 29. prosince vyrážíme na poslední Větrání do Jeseníků. Bohužel kdo se nestihl včas přihlásit, má již smůlu, kapacita výletu byla velmi rychle naplněna. Alespoň se můžete inspirovat trasu, viz mapa na webu Větrání 10.pro Předposlední, předvánoční Větrání zavede turisty v sobotu 15. prosince do Podbeskydí, na trasu ze Štramberka do Nového Jičína. Více...
 
Archiv novinek
 
Užívejte si Radost z pohybu s otatními: Připojte se!

Napište, co nám chcete sdělit.