Student je tvor pohodlný, sportují hlavně dívky

Ilustrační foto: Pavel Dzik

Zájem studentů Univerzity Palackého o pravidelné sportování sice rok od roku mírně roste, nabídku však musejí mít po ruce a ne bezvýznamnou roli hraje i cena.

Nejčastějšími návštěvníky tělocvičen jsou ženy, především z nižších ročníků studia. Skupinové aktivity již zcela převálcovaly kolektivní sportovní hry. To jsou jen některé z postřehů Akademik sport centra, které je na poli sportu při zajišťování volnočasových aktivit dominantním hráčem. Pro výkonnostní sport je záštitou Sportovní klub UP, studenti sportují i individuálně nebo se zapojují do různých amatérských lig. 

„Chceme oslovovat co nejvíce studentů, aby sportovali, a vychovávat je k tomu, že sport zůstane součástí jejich života i po dokončení studia na univerzitě,“ uvedl vedoucí metodik a manažer sportovních programů Akademik sport centra Tomáš Valenta. Organizace nabízí na čtyři desítky sportovních aktivit – od zumby přes lukostřelbu, power jogu, orientální tance, florbal, karate, gymbally až po fotbal či třeba basketbal. 

Balíček za jednotnou cenu 

Nevýznamnější aktivitu v nabídce Akademik sport centra představuje základní sportovní program. Za jednotnou cenu 560 korun za semestr a 920 korun za celý rok si zájemci mohou vybírat z nabídky aerobních sportů, sportovních her, bojových umění a relaxačních cvičení, tanců a venkovních sportů. Základní balíček v tomto semestru využívá přes 1400 studentů. „Ideální je, aby si každý vytvořil vlastní pohybový program podle svého tělesného složení i kondice. Snažíme se, aby za relativně nízký peníz člověk přišel na univerzitě ke sportování,“ uvedl Valenta. 

Druhou možností pro studenty je zvolit si některý ze speciálních programů. Ceny se v tomto případě liší sport od sportu. V těchto dnech navíc Akademik sport centrum nabízí do konce semestru padesátiprocentní slevu na všechny sportovní programy. 

Skupinová cvičení dominují

Valnou většinu klientů Akademik sport centra tvoří ženy, největší zájem mají o aerobní aktivity. „V poslední době je také hodně vyhledávaná jóga a power jóga, letos jsme zkusili i Tai chi. Kulminuje třeba zumba. Naopak čím dál menší zájem je o sportovní hry, tedy fotbal, florbal nebo třeba basketbal, kam chodili spíš chlapi. Možná je to částečně i proto, že muži se neradi upisují něčemu dopředu. Raději dají více za jednorázovou návštěvu sportoviště. Naopak pro ženy je předplatné něco jako závazek,“ odůvodňuje trendy Valenta. Do sportování se nejvíce hrnou studenti prvních a druhých ročníků, z fakult převládá pedagogická.

Tělocvična musí být co nejblíže

Mentalitě studentů se přizpůsobuje také volba místa cvičení. „Vycházíme z předpokladu, že student je tvor pohodlný. Proto se nejvíce cvičení koná v lokalitě kolem vysokoškolských kolejí a menzy na Envelopě. Absolutně nejvytíženější je tělocvična na kolejích Bedřicha Václavka,“ uvedl Valenta. 

Například na kolejích 17. listopadu vzniklo centrum pro spinning, malá tělocvična se dá využívat i pro další aktivity. Příliš velký zájem studenti nemají o dojíždění na cvičení v Neředíně, ani v Hynaisově ulici. Především pro sportovní hry slouží Sportovní hala UP. V ní Akademik sport centrum zhruba před dvěma lety převzal fitness centrum, jeho součástí je i nově přebudovaná sauna. V plánu je pořízení běhacího pásu. 

„Naším snem je vybudovat malou montovanou halu na asfaltovém hřišti u kolejí. To by bylo pro studenty výborné, určitě bychom ji hned naplnili. Kapacitně jsme již na téměř na vrcholu, tělocvičny na kolejích praskají ve švech. Vzdálenější místa nejsou řešením, studentům se nechce nikam moc jezdit,“ posteskl si Valenta. 

Mnozí sportují po svém

Mnozí studenti si na sport čas zatím nenašli nebo si sportovní aktivity organizují sami. „Chodím běhat do parku, to mi stačí,“ řekla například studentka filozofické fakulty Kristýna Kminiaková.

Využít univerzitní sportovní nabídku je připravena Aneta Vítková z právnické fakulty. „Zatím nikam nechodím, ale s kamarádkou uvažujeme o některé z aktivit Akademik sport centra. Ona chodí na taebo, já mám zatím dost učení. Ale myslím si, že možnosti jsou dost široké, ráda bych začala,“ uvedla Vítková.

Liga badmintonu a squashe

Zájemci o aktivní využití volného času se mohou zapojit i do ligy badmintonu a squashe. Organizuje ji sdružení Vaše liga, která je součástí studentské sportovní organizace působící na českých vysokých školách. 

„Letos máme zhruba třicet hráčů, ale zájem studentů je bohužel nižší než v minulých letech. Zaregistrovaní hráči hrají ve čtyřčlenných až pětičlenných skupinách, každý měsíc sehrají tři až čtyři zápasy. Hrát mohou kdekoliv, na některých kurtech jsme vyjednali slevy,“ uvedla správkyně ligy Markéta Smoleňová. Organizace působí v Olomouci od roku 2010, připravuje i jednorázové sportovní akce. 

Sportovní klub UP = výkonnostní sport

Výkonnostní sport zaštiťuje už od roku 1950 Sportovní klub UP. V současné době sdružuje zhruba dvacet sportovních oddílů s 1254 členy. Z tohoto počtu je ale jen 432 studentů, zbytek je mládež do 18 let věku. „Jsme jedním z největších a také nejúspěšnějších univerzitních klubů, byla zde řada mistrů světa, a to zejména v kanoistice, vodním slalomu a sjezdu. Mezi herními oddíly je nejúspěšnější volejbal žen, který hraje i evropské soutěže,“ uvedl předseda Sportovního klubu UP Ladislav Bank. 

Podle něj studentů postupně ubývá. Může to souviset i se skutečností, že po roce 1989 se na fakultách zrušily katedry tělesné výchovy. A někteří studenti vrcholově sportují v jiných klubech.

Jak jste na tom vy? Vyzkoušejte naši aplikace k vyhodnocení pohybových aktivit!

Podobné články

Komentáře (0)

Komentáře smí přidat pouze přihlášení uživatelé!
Článek zatím nemá žádný komentář! Buďte první, kdo napíše komentář k tomuto článku.
Užívejte si Radost z pohybu s otatními: Připojte se!

Napište, co nám chcete sdělit.