Povinná tělesná výchova? Peníze a pochybnosti převažují pohyb

Ilustrační foto: Pavel Konečný

Zatímco na řadě českých vysokých škol je tělesná výchova povinným či alespoň volitelným předmětem, studenti Univerzity Palackého se sportování až na výjimky věnují pouze ve volném čase. Znovuzavedení tělesné výchovy do výuky považují mnohé fakulty za finanční či morální břímě. 

Samotní studenti připouštějí, že povinný tělocvik by je donutil sportovat. Většina z nich totiž pohybové aktivity kvůli studijním povinnostem, ale i přirozené lenosti, zanedbává. 

„Povinná tělesná výchova by spoustě lidí asi prospěla, mně obzvlášť. Na ostatních univerzitách to funguje, takže u nás by to zřejmě také ledasčemu prospělo. Já teď nesportuji vůbec, donutilo by mě to se hýbat,“ přiznal student Jan Tichý z filozofické fakulty. 

O zajištění výuky sportovních aktivit by stálo Akademik sport centrum, které se v současné době věnuje volnočasovým sportovním aktivitám. Volá po nich Sportovní klub UP, jehož doménou je pro změnu výkonnostní sport. A nabídku sportovních aktivit pro jednotlivé fakulty je ochotna připravit i fakulta tělesné kultury. Podle jejího děkana Zbyňka Svozila záleží jen na zájmu fakult a jejich ochotě takovou výuku proplácet. 

Budoucí rektor je přístupný diskuzi

Se zavedením povinné tělesné výchovy zatím nepočítal Jaroslav Miller, kterého akademický senát vybral za nového rektora. „Je to na širší debatu v širším kruhu, a nikoliv na úvaze rektora. Neuvažoval jsem o tom, ale jsem ochoten změnit názor pod tíhou skutečně silných argumentů,“ připustil Miller. 

Problémem se ve své funkci nezabýval ani stávající prorektor pro studijní záležitosti Vít Zouhar. „S tímto problémem se na mě doposud nikdo neobrátil, a tudíž jsme jej ani neprojednávali,“ uvedl.

Omezená nabídka „céčkových“ předmětů

V současné době mají studenti všech fakult k dispozici omezenou nabídku sportů v rámci mezioborových studií – předměty kategorie C. Mohou si zvolit například basketbal, plážové sportovní hry či vysokohorskou turistiku na vrub fakulty tělesné kultury. 

„Jiné fakulty by o sportovní aktivity měly zájem, ale nechtějí je platit,“ prohlásil děkan Svozil. Uvítal by vznik nějakého celouniverzitního programu, aby fakulty nebyly uzavřené do sebe. „Musí to ale mít legislativní základ a vyjasněné finanční podmínky. Pokud by fakulty chtěly povinnou tělesnou výchovu, jsme schopni to připravit a zajistit,“ řekl Svozil. Podle něj v současné době funguje spolupráce pouze s přírodovědeckou fakultou, pro niž fakulta tělesné kultury zaštiťuje speciální předměty pohybového charakteru. 

Zkušenosti odjinud

Povinná tělesná výchova byla před několika lety po velké diskuzi znovu zavedena po dobu dvou semestrů na Masarykově univerzitě. „Nabídka sportů je poměrně široká, zajišťuje ji naše fakulta sportovních studií. Vnímáme to i jako marketingovou hodnotu, která k nám láká uchazeče. Univerzita by navíc měla své studenty vést ke zdravému životnímu stylu, do nějž sportování určitě patří,“ řekla mluvčí Masarykovy univerzity Tereza Fojtová. 

Na Univerzitě Karlově je podle mluvčího Václava Hájka situace na různých fakultách odlišná. Většinou jde o volitelný předmět, někde povinně volitelný předmět. Týká se to prvních ročníků. Pochopitelně tam, kde se tělesná výchova vyučuje, tedy na pedagogické fakultě a fakultě tělesné výchovy a sportu, je povinná,“ informoval Hájek. 

Akademik sport centrum by po vzoru jiných vysokých škol uvítalo situaci, kdy si studenti sporty vybírají jako volitelné předměty a dostávají za ně kredity. „Pro studenty by to bylo výhodné v tom, že fakulty by mohly využít peníze z dotací na výuku. My bychom z naší nabídky vybrali sporty, které jsou frekventované a pro něž máme odborné zázemí, třeba i ve spolupráci s fakultou tělesné kultury. Výuku bychom pak mohli organizovat,“ představuje vizi Tomáš Valenta z Akademik sport centra. 

K tomu by bylo zapotřebí změnit statut instituce, která v současné době nemůže vykonávat pedagogickou činnost. To ale podle Valenty není nepřekonatelná překážka. Už proto, že pracovníci mají potřebné vzdělání. 

Univerzita ztratila svůj kredit

Sportovní klub UP má v současné době 1250 členů v různých sportovních oddílech. Zastoupení studentů se ale snižuje, nyní jich je jen 432. Podle předsedy SK UP Ladislava Banka to může souviset i se skutečností, že tělesná výchova ve výuce univerzity nefiguruje. „Univerzita Palackého bývala výkladní skříní, vzorem všem ostatním. Na každé fakultě byla katedra tělesné výchovy, což se po roce 1989 zrušilo. Tím univerzita postupně svůj vysoký kredit v oblasti zajištění tělesné výchovy pro studenty mezi ostatními univerzitami ztratila,“ uvedl Bank. 

Povinná tělesná výchova byla podle něj v minulosti zrušena i na jiných univerzitách. Postupně se k ní ale vracejí zavedením kreditního systému minimálně v prvním ročníku na všech fakultách. 

Odrazující povinnost i finanční zátěž

Pro většinu oslovených olomouckých fakult je možnost zavedení tělesné výchovy do výuky spíše zátěží, zejména finanční. Toho si je vědom i Valenta z Akademik sport centra. „Myslím, že právě finanční důvody vedly ke zrušení povinné tělesné výchovy na fakultách. Ve snaze šetřit se snažily osekat vše, co přímo nesouvisí s jejich oborem. V současné době to ale jde proti trendu na jiných vysokých školách,“ soudí Valenta. 

Na pedagogické fakultě není tato otázka v současné době na pořadu dne. „Inovacím se nebráníme. Pokud by se ale jednalo o povinný předmět, bylo by to složitější, muselo by to jít přes akreditační komisi. Jinou cestou je možnost volitelného předmětu, kde záleží na studentovi, zda si ho zapíše, nebo ne. Pak bychom ale zase narazili na otázku financování a museli bychom se domluvit zřejmě s fakultou tělesné kultury,“ uvedl současný proděkan a budoucí děkan Čestmír Serafín. 

Finanční otázka je dominantní i pro lékařskou fakultu. „Pokud by se zaváděla povinná tělesná výchova na univerzitě a lékařské fakultě by s tím vznikly další náklady, tak na to nemáme peníze. Obdržené dotace nám nepokrývají ani vlastní přípravu studentů všeobecného a zubního lékařství, což je pro nás priorita,“ řekl děkan Milan Kolář. 

Myšlenka povinné tělesné výchovy je cizí děkanovi filozofické fakulty Jiřímu Lachovi. „Studenti by se měli hýbat, ale měli by si k tomu najít cestu sami. Samotnému mi v roce 1990 nevyhovoval povinný tělocvik. Jsem kategoricky proti povinné tělesné výchově, reglementací už máme na univerzitě dost,“ domnívá se Lach. 

Obdobný názor zastává i děkanka právnické fakulty Milana Hrušáková. „Povinný tělocvik při vysokoškolském studiu mne nijak nenaplňuje nadšením. Našimi studenty jsou občas i o trochu starší jedinci, rodiče malých dětí, nebo studenti, kteří vedle studia již pracují. Určitě nemám nic proti tělocviku jako volitelnému předmětu,  ale udělat z něj pro právníky předmět povinný mi nepřipadá žádoucí,“ uvedla Hrušáková.

Naopak příznivci povinné tělesné výchovy jsou vedle Svozila i děkan přírodovědecké fakulty Juraj Ševčík a fakulty zdravotnických věd Jaroslav Vomáčka. 

Odborník: Pohyb by studentům prospěl

Podle Zdeňka Hamříka z fakulty tělesné kultury by povinná tělesná výchova vysokoškolákům prospěla. Hamřík je jedním z autorů mezinárodní studie Světové zdravotnické organizace Health Behaviour in School­aged Children (HBSC), která sleduje životní styl školáků ve 43 zemích světa. Odborníci z fakulty tělesné kultury v ní zjistili mimo jiné to, že české děti a mládež jsou málo pohybově aktivní a tloustnou. 

„Problém s nízkou pohybovou aktivitou ale platí pro celou populaci, pohyb je důležitý pro všechny věkové skupiny. Myslím, že dostat tělesnou výchovu do výuky i na vysoké škole je cesta, jak lze problém zmírnit. Určitě ho nevyřeší zcela, ale může motivovat ke sportu jako součástí zdravého životního stylu. Alespoň část lidí se díky tomu může vydat správným směrem. Absolventi vysokých škol poté mohou ovlivňovat další lidi, například jako učitelé či lékaři,“ domnívá se Hamřík.

Článek vyšel v Žurnálu UP z 25. listopadu 2013

Autorky: Martina Šaradínová a Milada Hronová

Vyzkoušejte si, jak jste bez povinného tělocviku aktivní

Podobné články

Komentáře (0)

Komentáře smí přidat pouze přihlášení uživatelé!
Článek zatím nemá žádný komentář! Buďte první, kdo napíše komentář k tomuto článku.
Užívejte si Radost z pohybu s otatními: Připojte se!

Napište, co nám chcete sdělit.