Studenti otevřeli fit stezku, při jejím budování se hodila i májka

Martin Višňa 15.09.2014 3515×   0
Hrazda fit stezky. Foto: Jan Doležal

Obyvatelé Hněvotína u Olomouce, ale i přespolní, mohou využívat k udržování a zlepšování kondice novou fit stezku. S nápadem vytvořit přírodní areál zaměřený na rozvoj fyzických sil přišli studenti Univerzity Palackého. Na jeho vzniku se podíleli i jejich sousedé.

„Původně jsme s Kubou chodívali cvičit na hrazdy na dětské hřiště, ale mezi maminkami a dětmi jsme si připadali divně. V obci se navíc už nějakou dobu koketovalo s myšlenkou zbudovat posilovnu, tak jsme se rozhodli jít s naším nápadem za starostou. Ten byl tomu nakloněn,“ vzpomněl na první kroky jeden z autorů fit stezky, student rekreologie Tomáš Macoun.

Příprava a samotná stavba na polní cestě trvala rok a půl. Většinu prací řešili Hněvotínští svépomocí ve volném čase. „Sami jsme si udělali nákresy všech prvků, o jejich výrobu se pak postarali místní řemeslníci a pomohl také pan starosta. Na dřevěné prvky se využily klády ze staré chmelnice a také letošní májka, popsal Macoun.

Pro horlivce i seniory

Fit stezka je dlouhá dva kilometry a má čtrnáct stanovišť. Sportovci tu najdou hrazdu, bradla, žebřiny, velkou pneumatiku na cross fit, také malé pneumatiky nebo nejrůznější lávky na přeskoky či kliky. Zacvičit si mohou všichni, sportovní horlivci, děti i senioři.

„Na začátku je velká informační tabule s nabídkou tří různě dlouhých cvičebních okruhů, návštěvník si také volí obtížnost, totiž jestli mezi stanovišti půjde, pokluše nebo poběží. U každého stanoviště jsou pak další tabule, kde je popsáno a graficky znázorněno, co a jak se na daném prvku cvičí, i k jakým chybám může dojít,“ vysvětlil druhý z autorů Jakub Kriško, který studuje aplikované pohybové aktivity a mezinárodní rozvojová studia.

Zájem i z dalších obcí

Přírodní tělovýchovný areál na východním okraji Hněvotína byl otevřen začátkem září během obecních slavností, kdy se také žehnaly nové symboly obce. Podle studentů se o stezku zajímali i představitelé okolních vesnic, takže je možné, že v blízké budoucnosti v okolí Olomouce vyrostou podobné areály.

Sami autoři už přitom přemýšlejí o možném rozšíření stávající hněvotínské fit stezky. Uvažují také o uspořádání soutěžního klání o obecního siláka a na návrh starosty připravují akci zaměřenou na cvičení seniorů.

Podobné články

Komentáře (0)

Komentáře smí přidat pouze přihlášení uživatelé!
Článek zatím nemá žádný komentář! Buďte první, kdo napíše komentář k tomuto článku.
Kalendář akcí
Calendar
Title and navigation
Title and navigation
<<<květen 2023><<
květen 2023
24252627282930
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930311234
Hledáte tip na výlet?
Zobrazit tipy
Novinky
28.pro Příznivci běhu si přijdou s naším Jogitem na své i na Silvestra - můžete si vyběhnout na Jedovou! Více... 21.pro V sobotu 29. prosince vyrážíme na poslední Větrání do Jeseníků. Bohužel kdo se nestihl včas přihlásit, má již smůlu, kapacita výletu byla velmi rychle naplněna. Alespoň se můžete inspirovat trasu, viz mapa na webu Větrání 10.pro Předposlední, předvánoční Větrání zavede turisty v sobotu 15. prosince do Podbeskydí, na trasu ze Štramberka do Nového Jičína. Více...
 
Archiv novinek
 
Užívejte si Radost z pohybu s otatními: Připojte se!

Napište, co nám chcete sdělit.