chůze 

Číšník, nebo senior? Dvanáct statečných soutěží v chůzi

Martin Višňa 18.09.2014 5326×   0
Krokoměr. Ilustrační foto: Martin Višňa

Nachodí během týdne více kroků student, číšník, profesionální volejbalistka, nebo senior? Odpověď na otázku dá chodecká soutěž Výzva Radosti z pohybu, které se zúčastní dvanáct lidí různého věku a zaměstnání. Ti absolvují první dny zimního semestru s krokoměrem u pasu a budou informovat o své pohybové aktivitě. Na vítěze si může tipovat veřejnost.

„Řekli jsme si, že by bylo zajímavé porovnat osoby různých profesí z hlediska toho, kolik kroků běžně přes den nachodí. Vybrali jsme dvanáct lidí napříč věkovým spektrem, od žáka základní školy přes pracující po seniora. Půjčíme jim krokoměr pro sledování chodecké aktivity a o té budou pravidelně během příštího týdne informovat. Vítězem výzvy se stane ten, kdo dosáhne v průměru nejvyššího denního počtu kroků,“ uvedl organizátor soutěže Martin Kučera z fakulty tělesné kultury.

Smyslem soutěže je podpořit zájem o pohybovou aktivitu u veřejnosti. „Zároveň chceme ukázat, jak je jednoduché a praktické svou aktivitu sledovat. Pokud člověk používá krokoměr k monitorování chůze a hodnoty si zapisuje, snadno si udělá obrázek, zda například splňuje denní doporučení Světové zdravotnické organizace, které je deset tisíc kroků denně k udržení zdraví,“ doplnil Kučera.

Pro sledování aktivity účastníků výzvy poslouží systém Indares.com, který vědci z fakulty tělesné kultury využívají k výzkumným účelům, ale možnost sledování a vyhodnocování vlastní aktivity v něm mají bezplatně i zájemci z řad veřejnosti.

Diagnostika pro vítěze

Mezi dvanácti vybranými, kteří budou systém Indares.com zásobit v příštím týdnu počty kroků, je i konzultant Pavel Krchňák, toho času pracující v Londýně. „Snažím se co dva dny běhat, občas si zahraji fotbal, za zmínku jistě také stojí, že celý život docela rychle chodím. Konečně kamarádi uvidí, že nejsem jenom kancelářský povaleč,“ komentoval svoji účast ve výzvě Krchňák.

Medailonky všech účastníků budou v následujících dnech zveřejněny na portálu Radost z pohybu, který vzniká na fakultě tělesné kultury. Prostřednictvím webu a jeho facebookové stránky se pak chodci budou průběžně dělit o poznatky ze své aktivity.

Na Facebooku se do výzvy může zapojit i široká veřejnost, stačí si tipnout vítěze chodecké soutěže. Nejlepší chodec i vylosovaný tipař získají poukaz na měření tělesného složení a zátěžový test v celkové hodnotě 2000 korun.

Mediálním partnerem výzvy je Rádio Haná, jehož moderátor Lukáš Kobza se soutěže též zúčastní.

Podobné články

Komentáře (0)

Komentáře smí přidat pouze přihlášení uživatelé!
Článek zatím nemá žádný komentář! Buďte první, kdo napíše komentář k tomuto článku.
Užívejte si Radost z pohybu s otatními: Připojte se!

Napište, co nám chcete sdělit.