Pohyb do škol
Pohyb do škol, logo projektu
Projekt Pohyb do škol je zaměřen na rozšíření a obohacení spektra metod a forem výuky v oblasti výchovy a vzdělávání ke zdraví s cílem motivovat žáky základních a středních škol k přijetí zásad zdravého životního stylu jako přirozené potřeby pro život a přispět tak k posílení jejich fyzické i psychické kondice.
Hlavní aktivitou projektu je tvorba nového programu pro žáky, který vychází ze dvou zahraničních intervencí (Active Healthy Kids, The Class Moves), které jsou odbornou veřejností ohodnocené jako efektivní z hlediska změny postojů i chování ve prospěch zdravého životního stylu. Navržený program je přizpůsobený českému kulturnímu i historickému prostředí a je plně v souladu se strategickým dokumentem Zdraví 21 i s nově přijatým dokumentem Zdraví 2020.
Hlavním cílem projektu je rozšířit a obohatit spektrum metod a forem výuky v oblasti výchovy a vzdělávání ke zdraví s cílem motivovat žáky základních a středních škol k přijetí zásad zdravého životního stylu jako přirozené potřeby pro život a přispět tak k posílení jejich fyzické i psychické kondice. Mezi dílčí cíle patří zavést do praxe nově vytvořený program pro žáky, který je odbornými organizacemi ohodnocen jako efektivní z hlediska změny postojů i chování ve prospěch zdravého životního stylu. Podpořit aktivity vedoucí k implementaci změn týkajících se podpory zdravého životního stylu a pohybové aktivity včetně aktivní dopravy (chůze a jízdy na kole) ve školních vzdělávacích programech na základních a středních školách prostřednictvím vzdělávání pedagogických pracovníků v dané oblasti. Dále podpořit zavádění nástrojů primární prevence, jejich následnou evaluaci a tvorbu dalších nástrojů primární prevence v souladu s rámcovými vzdělávacími programy ve vzdělávání na základních a středních školách na základě evidence-based dat.
Cílovou skupinou projektu jsou žáci a studenti základních a středních škol z Olomouckého kraje, kdy zastoupeny budou školy ze všech okresů daného kraje. Celkový počet škol, které projevily zájem o spolupráci na projektu je 44. Z každé školy budou po vzájemné domluvě vybrány průměrně dvě třídy, které budou do projektu zapojeny. Předpokládaný počet zapojených žáků a studentů základních a středních škol, kteří se zúčastní inovovaných metod a forem výuky v oblasti výchovy a vzdělávání ke zdraví, bude 2000. Bude kladen důraz na rovnoměrné zastoupení mezi žáky základních a středních škol. Z každé zapojené školy budou po domluvě s vedením dané školy zapojeni do vzdělávání pro pedagogické pracovníky čtyři až pět pracovníků. Celkový počet zapojených pedagogických pracovníků z Olomouckého kraje do aktivit vedoucích k implementaci změn týkajících se podpory zdravého životního stylu a pohybové aktivity ve školních vzdělávacích programech na daných školách bude 150.
Studenti základních a středních škol si participací projektu upevní návyky a postoje vedoucí ke zdravému a aktivnímu životnímu stylu v průběhu celého života se zvláštním zaměřením na zvýšení úrovně pohybové aktivity během školní docházky. Pedagogičtí pracovníci si prostřednictvím participace na projektu, zejména pak seznámením se s nově navrženým programem pro děti, rozšíří a obohatí spektrum metod a forem výuky v oblasti výchovy a vzdělávání ke zdraví.