Fotbalisté Slovácka ověřovali kondici na fakultě tělesné kultury

Martin Višňa 10.02.2015 2890×   0 (0)

S blížícím se začátkem jarní části sezony zavítali minulý čtvrtek do laboratoří olomoucké fakulty tělesné kultury fotbalisté prvoligového Slovácka. Opakovaným absolvováním kondičních testů si ověřovali nárůst formy během zimní přípravy.

„Takové testy by měli po pětatřicítce zakázat. To se prostě nedá, když se přes tu masku nemůžu ani otřít,“ ulevil si po maximálním zátěžovém testu na běžícím pásu útočník a nejstarší hráč kádru Libor Došek. Ještě před několika desítkami minut přitom v jiné laboratoři vtipkoval s kolegy o tom, že jednotlivé přístroje svými výkony strhají.

Fotbalisté na fakultě tělesné kultury absolvovali sérii kondičních testů, které prozradí, nakolik se jejich forma zlepšila od posledního měření, které podstoupili po Novém roce. Michal Botek s kolegy z katedry přírodních věd v kinantropologii pro ně připravil unikátní baterii testů. Vedle standardních měření maximální spotřeby kyslíku nebo analýzy tělesného složení hodnotí například i variabilitu srdeční frekvence a sílu nohou.

„Zařadili jsme také izokinetické přístroje, na nichž zjišťujeme poměr síly kvadricepsů a hamstringů, jestli tam není žádná dysbalance a zvýšené riziko zranění. Hráči také absolvují tapping a měření vertikálního skoku, de facto tak máme o sportovcích veškeré informace, co se týče adaptability, tělesného složení, prediktivní složky vytrvalosti a síly dolních končetin,“ vyjmenoval Botek.

Prvoligový fotbalový klub spolupracuje s olomouckými odborníky při přípravách na sezonu již několik let a výsledky testů jsou důležitým podkladem pro tréninkové plány. „Se spoluprací jsem maximálně spokojen, pro nás je to zpětná vazba o naší práci s hráči. O Češích se říká, že málo hráče trénují, ale já se snažím, aby se náš tým stále kondičně zlepšoval. Samozřejmě to nejde skokově, ale když se to každý půlrok zvedne o kousek, tak jsem spokojený. Nyní jsme testy v Olomouci po pěti týdnech opakovali, ještě nemám výsledky, ale věřím, že tam zlepšení bude,“ uvedl trenér Svatopluk Habanec.

Slovácko přitom není jediný fotbalový tým, jehož hráči prošli na fakultě tělesné kultury testy fyzické kondice. Zdejšími laboratořemi prošli dříve také fotbalisté z Brna či Opavy, taktéž domácí Sigmy, která zde vloni nechala testovat na 160 hráčů od A mužstva až po žactvo.

Podobné články

Komentáře (0)

Komentáře smí přidat pouze přihlášení uživatelé!
Článek zatím nemá žádný komentář! Buďte první, kdo napíše komentář k tomuto článku.
Kalendář akcí
Calendar
Title and navigation
Title and navigation
<<<říjen 2021><<
říjen 2021
27282930123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
1234567
Hledáte tip na výlet?
Zobrazit tipy
Novinky
28.pro Příznivci běhu si přijdou s naším Jogitem na své i na Silvestra - můžete si vyběhnout na Jedovou! Více... 21.pro V sobotu 29. prosince vyrážíme na poslední Větrání do Jeseníků. Bohužel kdo se nestihl včas přihlásit, má již smůlu, kapacita výletu byla velmi rychle naplněna. Alespoň se můžete inspirovat trasu, viz mapa na webu Větrání 10.pro Předposlední, předvánoční Větrání zavede turisty v sobotu 15. prosince do Podbeskydí, na trasu ze Štramberka do Nového Jičína. Více...
 
Archiv novinek
 
Užívejte si Radost z pohybu s otatními: Připojte se!

Napište, co nám chcete sdělit.