Chůze s holemi je vhodná i pro ženy po léčbě rakoviny prsu

Dana Houserková 23.2.2015 8847×   0
Ilustrační foto: mammahelp.cz

Nordic Walking, tedy severská chůze, bývá často označována jako zdravotní sport a symbol zdravého pohybu. Intenzivní chůzi s holemi, při které se střídá levá noha vpřed s pravou rukou vpřed a naopak, má dnes v oblibě čím dál více lidí. Vhodná je přitom nejen pro rekreační sportovce nebo lidi s ortopedickými problémy, ale také třeba pro ženy po operaci karcinomu prsu.

Účinky tohoto nejpřirozenějšího a nejkompletnějšího pohybu na lidský organismus jsou známé. Při správné chůzi dochází k zapojení až 600 svalů v těle (to představuje 90 % svalové hmoty), svaly se více prokrvují, což vede ke změně jejich napětí a tím i k jinému vnímání například bolesti. Dochází k lepšímu okysličování veškerých tkání v lidském těle a tím k detoxikaci organismu s vyplavováním škodlivých látek z těla. Zvýšeně jsou zapojeny nejen dolní končetiny, ale díky použití holí k chůzi dochází k zapojení svalů horní poloviny těla. Tento pohyb je tedy nesmírně vhodný např. pro astmatiky nebo obecně pro pacienty s poruchou nebo onemocněním plic. Nordic Walking stimuluje oběhový systém, působí na snížení krevního tlaku a působí jako prevence kardiovaskulárních chorob.

U žen po operaci karcinomu prsu se někdy setkáváme s názorem, že tato chůze doprovázená intenzivním pohybem rukou není pro ně příliš vhodná. Opak je pravdou. Zvýšené zatížení svalů hrudníku a horních končetin má výborný vliv na cirkulaci tkáňového moku (lymfy) a je tak prevencí lymfatického otoku, který někdy může být u žen po operaci lymfatických uzlin v podpaží problémem. Dochází k většímu prokrvení prsních svalů a tkání hrudníku, což má dobrý vliv na pooperační změny (jizvy). Radioterapie, která je prováděna vždy po záchovné operaci prsu, ovlivňuje odolnost plicní tkáně a v některých případech může vyvolat změny v plicní tkáni. Nordic Walking je v těchto případech ideálním cvičením pro posílení plicní funkce, zlepšuje provzdušnění plic a jejich zásobování kyslíkem, zvyšuje příjem kyslíku (vede k hlubšímu dýchání).

Velmi často užívají ženy v léčbě rakoviny prsu antiestrogenní preparáty (léky blokující působení pohlavních hormonů, jako Tamoxifen nebo Femara), které mohou způsobit dřívější a výraznější řídnutí kostí (osteoporózu). Nordic Walking vede ke zvýšení pevnosti kostí; v důsledku zvýšeného zásobování minerálními látkami při pohybu a větší zatížitelnosti kostí se zvyšuje přirozeně tvorba kostní hmoty a pružnost kostí a zmírňuje se a oddaluje se nástup osteoporózy.

Při správné technice pomáhají chodecké hole zvyšovat pohyblivost páteře a snižují zátěž kloubů dolních končetin, dochází ke zpevnění bederních, zádových, krčních a ramenních svalů a zlepšuje se tak správné držení těla, které může být u žen po ablaci (odnětí celého prsu) někdy narušené. Dochází také k aktivaci metabolismu, čímž se snižuje riziko onemocnění cukrovkou a snižuje se hladina cholesterolu v krevním oběhu.

Nordic Walking je ve srovnání s během mnohem šetrnější ke kloubům a vazům dolních končetin, a tak jej zvládnou i lidé s ortopedickými problémy, kteří mají potíže s kyčlemi, koleny či zády. Severská chůze je vhodným tréninkem pro rekreační sportovce. Pokud trpíte nadváhou, stěží najdete jiný outdoorový trénink, který by se tak dobře hodil k redukci váhy, a to proto, že i při málo namáhavém pohybu, je spotřeba energie vysoká.

Nesmíme zapomenout na vliv severské chůze na psychiku – jedná se o pohyb venku, v přírodě, můžeme si vybrat, kam jej budeme směřovat, a pohyb tedy na rozdíl od cvičení v uzavřeném prostoru má obvykle směr a cíl. Chůze navozuje pocit pohody, radosti a spokojenosti. Nordic Walking je zároveň společenským sportem, je při něm možná komunikace v průběhu jeho provozování.

Nordic Walking je druhem sportu, který vyžaduje velice málo vybavení. Přesto jsou výstroj a výzbroj velmi důležité. Správná velikost a výška holí vám výrazně pomůže zvládnout správnou techniku. Nutná je kvalitní a pohodlná obuv a sportovní oděv.

Začít se severskou chůzí je nutné postupně a je vhodné se před začátkem tréninku poradit s lékařem a zkušeným instruktorem severské chůze, v Olomouci například s Lenkou Fasnerovou z Centra pohybu, která také instruuje o správném způsobu severské chůze účastníky olomouckého Růžového pochodu Mamma HELP. Tento pochod s hůlkami je organizovaný ženami, které jsou po léčbě rakoviny prsu, ale není určený jenom jim. Probíhá každoročně v několika městech České republiky. Symbolizuje start do nového života a má povzbudit všechny, tedy nejen ženy s rakovinou prsu, k činorodosti a optimismu, které vyplývají také z pohybové aktivity.

Autorka je absolventkou Lékařské fakulty Univerzity Palackého
a primářkou mamodiagnostického zdravotnického zařízení MAMMACENTRUM Olomouc.

Podobné články

Komentáře (0)

Komentáře smí přidat pouze přihlášení uživatelé!
Článek zatím nemá žádný komentář! Buďte první, kdo napíše komentář k tomuto článku.
Kalendář akcí
Calendar
Title and navigation
Title and navigation
<<<červen 2019><<
červen 2019
272829303112
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
1234567
Hledáte tip na výlet?
Zobrazit tipy
Novinky
28.pro Příznivci běhu si přijdou s naším Jogitem na své i na Silvestra - můžete si vyběhnout na Jedovou! Více... 21.pro V sobotu 29. prosince vyrážíme na poslední Větrání do Jeseníků. Bohužel kdo se nestihl včas přihlásit, má již smůlu, kapacita výletu byla velmi rychle naplněna. Alespoň se můžete inspirovat trasu, viz mapa na webu Větrání 10.pro Předposlední, předvánoční Větrání zavede turisty v sobotu 15. prosince do Podbeskydí, na trasu ze Štramberka do Nového Jičína. Více...
 
Archiv novinek
 
Užívejte si Radost z pohybu s otatními: Připojte se!

Napište, co nám chcete sdělit.