Půlmaratonská výzva: Jediná Kabešová zvládla svůj čas, čeká ji piknik

Martin Višňa 23.06.2015 3697×   0
Půlmaratonci před startem. Foto: M. Višňa

V sobotu večer se lámal chleba. Čtveřice, která se pod vedením trenéra Jana Brtníka od března připravovala na Olomoucký půlmaraton, se postavila na start. Po dvou hodinách pak bylo jasno. Ve „svém“ čase doběhla pouze Lucie Kabešová, ostatní své sázky v 21kilometrovém závodě prohráli.

Kabešová chtěla doběhnout maximálně v čase 1:59. To se jí povedlo, časomíra v době, kdy Lucie doběhla do cíle, ukazovala 1:59:49, čipový čas, tedy čistá doba od startovní brány do cíle, byl ještě o minutu lepší. Trenér Brtník její výkon shrnul zcela jednoduše: „Jak řekla, tak udělala, k tomu není moc co říct, prostě paráda.“

Nervy před Varnou

Sama Kabešová si pak pochvalovala svoji sázku. Ostatní jí totiž musí připravit piknik. „Vymyslela jsem si nejlepší sázku. Už se těším,“ usmívala se na setkání půlmaratonců po závodě. Přiznala ovšem, že průběh jejího závodu nebyl zcela bez nervů. „V jednom úseku mě začalo píchat v boku, sice ne tak, že by to nešlo vydržet, ale měla jsem strach, že jakýkoliv pohyb navíc mě rozhodí už úplně. Užili si se mnou i moji fanoušci, kteří stáli u Varny. Když proběhl vodič na 1:50, čekali, že každou chvíli proběhnu, ale já furt nikde. Pak se objevil vodič na 2:00, a oni mě pořád neviděli, tak začali být nervní. Já ale byla těsně před ním a cílovou rovinku jsem napálila, co to šlo. To už byl takový úplně neřízený běh,“ popsala úspěšná účastnice Půlmaratonské výzvy.

Když příroda volá

Za své časy se ale nemusí stydět ani ostatní ze čtveřice, každý si vylepšil svůj osobní rekord. Druhá z Lucií, Mohelníková, doběhla v čase 2:05:01, čipový měla o čtyři minuty lepší. Kdyby si ovšem během závodu neodskočila, mohla svůj dvouhodinový limit jistě splnit a nemusela by teď přemýšlet o tom, jak se jí bude běhat po čtyřech na atletickém oválu. „U kruháče na Dobrovského jsem už myslela, že se vyvrátím, že to nedoběhnu, jak jsem potřebovala na záchod a pokoušely se o mě infarktové stavy a panika,“ uvedla. „Musím ale vyzdvihnout, že celou dobu Lucka zrychlovala a ty poslední kilometry dokázala vystupňovat, to klobouk dolů,“ podotkl na adresu Mohelníkové trenér Brtník.

Martinu Kučerovi se idea času pod hodinu a půl začala vzdalovat po uběhnutí zhruba poloviny závodu. „Je na mě asi znát, že běhám spíše sprinty a krátké tratě, tam jsem ve svém živlu. Ještě tu desítku jsem měl dobrou, ale pak se to zlomilo. Možná to vědomí, že mám před sebou ještě tak velký úsek, hlava začala pracovat…“ komentoval svůj běh Kučera. Nakonec doběhl i přes křeče v nohou na posledním dlážděném úseku v čase 1:39.

Fanoušci a hlava

S čipovým časem jen o pár desítek sekund horším (cílový čas 1:41:09) pak do cíle přiběhl poslední ze čtveřice Tomáš Nádvorník. „Vždycky mi vyhovovalo a pomáhalo, když lidi podél tratě řvali a fandili, ale letos poprvé mi fandění známých vyloženě vadilo. V jednom úseku jsem se jakoby psychicky zablokoval a nemohl jsem se nadechnout,“ okomentoval své trable Nádvorník.

Dodal, že jde o první závod, který nedal především hlavou. A protože nedoběhl v očekávaném čase, musí v souladu se sázkami absolvovat trénink v nejšílenějším kostýmu, který sežene. Spolu s Lucií Mohelníkovou své tresty splní na prvním podzimním tréninku Jogito ergo sum, jehož datum bude upřesněno. Podobně bude upřesněna též organizace, ve které bude za trest půl dne dobrovolničit Martin Kučera.

Trenérovi oblíbenci

„Všichni čtyři se zodpovědně připravovali, s výsledky můžou být spokojení a být na ně pyšní, i když to úplně nedopadlo. Přemýšlel jsem, co jim dát za odměnu. Napadaly mě různé medaile a podobně, ale nakonec jsem se rozhodl, i když mě to teda zdánlivě nic nestojí, že s nimi chci pracovat dál a dál je v běhu posouvat, protože jsem si tuto čtveřici velmi oblíbil a nerad bych o ně přišel,“ uzavřel trenér Brtník.

Od běžců dostal jako odměnu láhev dobrého moku. Vypijí si ji však společně na pikniku, který půlmaratonci připraví během léta nejen na počest Lucie Kabešové, ale také svoji.

P.S.: Pokud se vám Půlmaratonská výzva líbila, sledujte náš web i nadále, s podzimem přijde nová výzva, poněkud špinavější – směřovaná na předvánoční dezorientační běh Olomoucký yetti.

P.S. 2: Půlmaraton běžela i Klára Marecová, která byla původně součástí připravované skupiny. Doběhla v čase 2:17, resp. 2:13.

P.S. 3: Trenér Jan Brtník Olomoucký půlmaraton neběžel a prý ho to docela štvalo. Slíbil, že příští rok poběží a porazí svého kolegu Libora Valentu, který půlmaraton letos zvládl za hodinu a 24 minut.

Podobné články

Komentáře (0)

Komentáře smí přidat pouze přihlášení uživatelé!
Článek zatím nemá žádný komentář! Buďte první, kdo napíše komentář k tomuto článku.
Kalendář akcí
Calendar
Title and navigation
Title and navigation
<<<květen 2022><<
květen 2022
2526272829301
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
303112345
Hledáte tip na výlet?
Zobrazit tipy
Novinky
28.pro Příznivci běhu si přijdou s naším Jogitem na své i na Silvestra - můžete si vyběhnout na Jedovou! Více... 21.pro V sobotu 29. prosince vyrážíme na poslední Větrání do Jeseníků. Bohužel kdo se nestihl včas přihlásit, má již smůlu, kapacita výletu byla velmi rychle naplněna. Alespoň se můžete inspirovat trasu, viz mapa na webu Větrání 10.pro Předposlední, předvánoční Větrání zavede turisty v sobotu 15. prosince do Podbeskydí, na trasu ze Štramberka do Nového Jičína. Více...
 
Archiv novinek
 
Užívejte si Radost z pohybu s otatními: Připojte se!

Napište, co nám chcete sdělit.