děti 

S létem přibývá úrazů, častěji se zraní chlapci

Tisková zpráva 2.7.2015 2875×   0
Ilustrační foto: freeimages.com

V České republice jsou úrazy nejčastější příčinou úmrtí dětí a mladých dospělých. Zvláště v letním období je výskyt zranění četnější, například v červnu počet úrazů oproti prosinci v průměru naroste o 1201 případů.

„V roce 2014 se zranilo celkem 30 706 dětí, z čehož bohužel došlo k 112 úmrtím,“ říká ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček a dodává: „Dobrá zpráva ale je, že počet dětských úmrtí následkem úrazů se v posledních letech snižuje. Znovu ale apeluji na rodiče, aby zejména při sportech dbali na prevenci a dávali dětem ochranné pomůcky, jakými jsou různé chrániče a přilby, a aby nenechávali malé děti na hřištích bez dozoru. Pozor je ale třeba dávat i v domácím prostředí, vysoké procento úrazů se stane právě tam.“

Počty dětských úrazů se v posledních letech pohybují od 31 866 v roce 2010, přes 30 214 v roce 2011 a 30 200 v roce 2012, v roce 2013 jich pak bylo zaznamenáno 29 423 a v roce loňském 30 706. Chlapci se přitom zraní častěji než dívky, a to o 18,1 %. K úrazům nejčastěji dochází při dopravních nehodách, při různých pádech, ale také následkem popálení nejčastěji vroucí tekutinou. Průměrně nejvíce úrazů se ročně stane ve Středočeském kraji (3642), dále v kraji Moravskoslezském (3393) a Jihomoravském (3038).

„K evidenci dětských úrazů používáme od roku 2008 Národní registr dětských úrazů, který je aktuálně jedním ze zákonem definovaných zdravotnických registrů a bude sloužit jako monitorovací nástroj skutečné situace kolem zraněných pacientů,“ uzavírá Ladislav Dušek, ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky.

Desatero prevence dětských úrazů
1. Znalost příčin, mechanizmů a následků úrazů (na podkladě zdravotnických dat o počtu, závažnosti úrazů a věkovém rozložení úrazovosti)
2. Znalost rizik v prostředí kde se děti pohybují
3. Dohled nad dětmi ze strany dospělých
4. Výchova k ochraně zdraví
5. Používání ochranných pomůcek
6. Bezpečnost prostředí
7. Vzdělávání veřejnosti, rodičů, pedagogů a zdravotníků v prevenci úrazů
8. Podpora preventivních projektů, kampaní a aktivit
9. Sekundární prevence - kvalita ošetření a následné péče
10. Terciární prevence - návrat k běžným životním aktivitám

tisková zpráva Ministerstva zdravotnictví ČR

Podobné články

Komentáře (0)

Komentáře smí přidat pouze přihlášení uživatelé!
Článek zatím nemá žádný komentář! Buďte první, kdo napíše komentář k tomuto článku.
Užívejte si Radost z pohybu s otatními: Připojte se!

Napište, co nám chcete sdělit.