Cyklistika je na vzestupu, preventivní projekt Na kole jen s přilbou vyráží do měst

Tisková zpráva 14.07.2015 4162×   0
Na kole jen s přilbou. Grafika projektu.

Po ekonomické stránce je cyklistika považována za efektivní způsob dopravy – tři investované koruny do cyklistiky dávají vzniknout celospolečenskému přínosu ve výši pěti korun. Pozitivní přínos zodpovědné cyklistiky až dvacetkrát převažuje nad náklady spojenými s tragickými nehodami cyklistů. Projekt Na kole jen s přilbou se proto stěhuje i do našich velkých měst.

Bicykl se pomalu stává běžným členem rodiny. Odhaduje se, že v českých domácnostech je na 4 miliony jízdních kol. V současné době se u nás cyklistika podílí nemalými sedmi procenty na celkových přepravních výkonech, do roku 2020 se tento podíl může zvýšit až na jednu desetinu. Bylo zjištěno, že většina cest uskutečněných v rámci velkých evropských měst není delší než 6 kilometrů. Pro bicyklisty se jedná o běžnou vzdálenost, navíc nejednou bývají rychlejší než automobilisté. Cyklistická doprava je tak plně konkurenceschopná do vzdálenosti 5 až 6 kilometrů.

Prodlužuje život a je celospolečensky efektivní

Cyklistika navíc nabízí širokou paletu individuálních i celospolečenských benefitů. Pravidelná jízda na kole prokazatelně zlepšuje zdravotní stav a přispívá k prodloužení délky života, ti, kdo denně dojíždějí do práce na kole, čelí o 39 % nižšímu riziku úmrtí na civilizační choroby. Dospělí, kteří se pravidelně věnují cyklistice, mají fyzickou kondici na úrovni jedinců mladších o 10 let, současně se prodlužuje průměrná délka jejich života o nemalé dva roky. Pravidelná jízda na kole se příznivě podepisuje na duševní kondici cyklistů, ti bývají sebevědomější, odolnější vůči stresu, šťastnější a mají menší problémy se zdravým spánkem.

Jízdní kola „pracují“ na lidský pohon, obejdou se tedy bez fosilních paliv. Ve srovnání s automobily jsou přátelštější k životnímu prostředí, nečiní si prakticky žádný nárok na parkovací místa. Po ekonomické stránce se jedná o efektivní způsob dopravy – tři investované koruny do cyklistiky dávají vzniknout celospolečenskému přínosu ve výši pěti korun. Nezanedbatelným přínosem je i to, že cyklisté (především ti městští) vytvářejí i jakousi svébytnou kulturu, jež je jedním z pilířů pro vybudování reálně fungující občanské společnosti.

Je cyklistika (ne)bezpečná?

Lidé skutečně jezdí na kolech rádi. Například v Praze přiznává téměř třicet procent dotázaných, že by na kole jezdili pravidelně, pokud by byly vytvořeny adekvátní podmínky – zmiňována je především bezpečnost cyklistů. To je často diskutované téma. Nakolik jsou cyklisté v silničním provozu „ohroženým druhem“, naznačil evropský projekt REStARTS. Pokud se jedná o počet usmrcených na ujetou miliardu kilometrů, nejbezpečnějším dopravním prostředkem jsou letadla (0,05 oběti), následují autobusy (0,4) a vlaky (0,6). Naopak nejhůře na tom jsou motocyklisté (108,9), před nimi chodci (54,2) a třetí od konce cyklisté (44,6).

Zde je ovšem třeba dodat, že se jedná o statistický průměr. V místech, kde mají cyklisté k dispozici odpovídající infrastrukturu, jezdí na bezpečných kolech a chovají se odpovědně k sobě i svému okolí, se dají očekávat výsledky výrazně příznivější. Navíc bylo prokázáno, že čím více je na silnicích cyklistů, tím jsou pro ně bezpečnější. Pozitivní přínos zodpovědné cyklistiky tak může až dvacetkrát převažovat nad náklady spojenými s tragickými nehodami cyklistů.

Projekt Na kole jen s přilbou také v českých městech

Cyklistické hlídky Týmu silniční bezpečnosti operují nejen v turisticky exponovaných oblastech, ale stále častěji budou vídány v českých městech. I nadále je jejich posláním preventivně působit na cyklisty, aby nepodceňovali možná nebezpečí spojená s jízdou na kole. Pozornost bude zaměřena především na problematiku řádného technického stavu jízdního kola, alkoholu, viditelnosti cyklistů pro ostatní a samozřejmě používání cyklistických přileb.

Právě ve městech hrozí vysoké riziko kolize s ostatními účastníky silničního provozu, preventivní používání přilby všemi cyklisty bez rozdílu věku je tak na místě. Proto se jmenovitě na tuto oblast zaměřuje aktuální zpracování grafických materiálů projektu Na kole jen s přilbou. Jedná se o plakáty, se kterými se bude moci veřejnost setkat ve všech větších českých městech – od Aše po Žďár nad Sázavou. Rovněž tak budou v oblastech atraktivních pro cykloturisty k vidění billboardy, jež si kladou za cíl účinně apelovat na důležitost používání cyklistických přileb.

Grafika vznikla na základě materiálu zdarma poskytnutého vietnamskou neziskovou organizací Asia Injury Prevention Foundation. Ta již po patnáct let významně napomáhá snižovat výskyt závažné dopravní nehodovosti nejen ve Vietnamu, ale také v Číně, Kambodži, Tchaj-wanu a vybraných afrických státech.

tisková zpráva projektu, www.nakolejensprilbou.cz

Podobné články

Komentáře (0)

Komentáře smí přidat pouze přihlášení uživatelé!
Článek zatím nemá žádný komentář! Buďte první, kdo napíše komentář k tomuto článku.
Kalendář akcí
Calendar
Title and navigation
Title and navigation
<<<květen 2023><<
květen 2023
24252627282930
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930311234
Hledáte tip na výlet?
Zobrazit tipy
Novinky
28.pro Příznivci běhu si přijdou s naším Jogitem na své i na Silvestra - můžete si vyběhnout na Jedovou! Více... 21.pro V sobotu 29. prosince vyrážíme na poslední Větrání do Jeseníků. Bohužel kdo se nestihl včas přihlásit, má již smůlu, kapacita výletu byla velmi rychle naplněna. Alespoň se můžete inspirovat trasu, viz mapa na webu Větrání 10.pro Předposlední, předvánoční Větrání zavede turisty v sobotu 15. prosince do Podbeskydí, na trasu ze Štramberka do Nového Jičína. Více...
 
Archiv novinek
 
Užívejte si Radost z pohybu s otatními: Připojte se!

Napište, co nám chcete sdělit.