Příručka doporučuje, jak zvýšit zaměstnatelnost absolventů

Martin Višňa 21.09.2015 3190×   0
Michal Kudláček a Michal Petr. Foto: M. Višňa

Uplatnitelnost absolventů sportovních oborů byla v hledáčku mezinárodního projektu Employability of Graduates in Sport, na němž se podílela Fakulta tělesné kultury Univerzity Palackého. Výstupem jsou kromě jiného brožury, které školám a zaměstnavatelům předkládají doporučení pro vzájemné přiblížení požadavků trhu práce a kompetencí absolventů.

„Příručky mají ukázat, že v trojúhelníku vysoká škola – absolvent – zaměstnavatel má každý ze zúčastněných na uplatnitelnosti absolventů svůj podíl. Je totiž důležité, aby studijní osnovy byly v souladu s realitou, s požadavky trhu. Zatím k tomu však příliš nedochází. Na základě dotazníkového šetření a výpovědí zaměstnavatelů a absolventů jsme připravili doporučení a návrhy ke zlepšení tohoto stavu,“ uvedl Michal Kudláček z katedry rekreologie, hlavní řešitel projektu v České republice.

Dotazníkové šetření se uskutečnilo ve všech šesti zemích zapojených do projektu, postihnuta přitom byla široká škála sportovních oborů, od fyzioterapie přes učitelství tělesné výchovy až po volnočasové sportovní aktivity. Z dotazníků mimo jiné vzešlo, že 65 procent absolventů vnímá svou pracovní zkušenost jako dostačující, ovšem jen 10 procent zaměstnavatelů s tímto faktem souhlasilo.

Doporučení v brožurách se týkají všech tří zmíněných stran. Absolventi si mohou k lepšímu uplatnění pomoci účastí na pracovních stážích či jiných dobrovolných příležitostech, které jsou ve vazbě ke studovanému oboru, a to co nejdříve v době studia. Akademická sféra by s trhem práce měla úžeji spolupracovat.

„Na straně vysokých škol je důležité přizvat zaměstnavatele k tvorbě nových akreditací oborů pro usměrnění toho, co je potřeba učit. Zaměstnavatelé by zase měli nabízet studentům více kvalitní a přínosné praxe, nikoliv jen s cílem získání levné pracovní síly,“ doplnil Kudláčkův kolega Michal Petr.

Příručky již byly rozeslány na všechny sportovně zaměřené vysoké školy v České republice i v partnerských zemích, na ministerstvo školství, zaměstnavatelům a také na některé střední školy. Doporučení a další projektové výstupy jsou také prezentovány na konferencích v každém ze zapojených států. Olomoucký tým z fakulty tělesné kultury absolvoval koncem minulého týdne setkání s poskytovateli praxí, které se v rámci vytvořené sítě zaměstnavatelů podařilo s fakultou provázat, nyní jej čeká závěrečné setkání řešitelů projektu ve španělské Murcíi.

Projekt nazvaný Employability of Graduates in Sport byl vytvořen kvůli stále se zvyšující nezaměstnanosti mladých lidí v Evropské unii, která v některých zemích převyšuje 40 procent. Hlavním koordinátorem byla univerzita v britském Gloucestershire, kromě České republiky do jeho řešení byly zapojeny ještě Francie, Německo, Řecko a Španělsko.

Příručku s doporučeními pro vysoké školy si můžete stáhnout ZDE.


Podobné články

Komentáře (0)

Komentáře smí přidat pouze přihlášení uživatelé!
Článek zatím nemá žádný komentář! Buďte první, kdo napíše komentář k tomuto článku.
Kalendář akcí
Calendar
Title and navigation
Title and navigation
<<<březen 2023><<
březen 2023
272812345
6789101112
13141516171819
20212223242526
272829303112
3456789
Hledáte tip na výlet?
Zobrazit tipy
Novinky
28.pro Příznivci běhu si přijdou s naším Jogitem na své i na Silvestra - můžete si vyběhnout na Jedovou! Více... 21.pro V sobotu 29. prosince vyrážíme na poslední Větrání do Jeseníků. Bohužel kdo se nestihl včas přihlásit, má již smůlu, kapacita výletu byla velmi rychle naplněna. Alespoň se můžete inspirovat trasu, viz mapa na webu Větrání 10.pro Předposlední, předvánoční Větrání zavede turisty v sobotu 15. prosince do Podbeskydí, na trasu ze Štramberka do Nového Jičína. Více...
 
Archiv novinek
 
Užívejte si Radost z pohybu s otatními: Připojte se!

Napište, co nám chcete sdělit.