Opilý cyklista není veselý cyklista, alkohol za řídítka podle BESIPu nepatří

Martin Višňa 05.10.2015 4686×   0
Z klipu BESIPu Opilý cyklista není veselý cyklista

Z hlediska zákona o silničním provozu je, co se týče alkoholu, na tom cyklista stejně jako jakýkoliv jiný řidič. V poslední době se ovšem objevují snahy povolit cyklistům 0,5 promile alkoholu. BESIP, který se zabývá bezpečností silničního provozu, je proti prolomení nulové tolerance a problematice alkoholu při jízdě na kole se věnuje i v novém klipu.

„Zákon říká, že jakýkoliv řidič tedy i cyklista, za jízdu pod vlivem alkoholu zaplatí pokutu až 25 tisíc korun. Jede-li ve stavu vylučujícím způsobilost, což je běžně brána hranice 1 promile, pak je pokuta od 25 do 50 tisíc korun. Jediný rozdíl mezi cyklistou a řidičem motorového vozidla je v tom, že cyklista nedostane zákaz řízení,“ uvádí vedoucí BESIPu Martin Farář.

„Chápeme, že například v okolí cyklostezek, typicky na jižní Moravě, si cyklisté dají rádi nějakou tu skleničku. Nemáme nic proti tomu, aby si ji dali například k obědu, ale pak než opět sednou na kolo, by měli počkat, až alkohol vyprchá. A jestliže jim víno zachutnalo, ať si jej koupí a vypijí v klidu doma po cyklovýletu. Nejsou na cyklostezkách sami, potkávají se s ostatními střízlivými, často jde o rodiny s dětmi a ohrožují nejen sebe, ale i je. Česká společnost není připravena na prolomení nulové tolerance. Nemáme dostatečnou sebekázeň, a povolení jedné skleničky by vedlo k tomu, že řada lidí mávne rukou a vypije podstatně více s tím, že je to vlastně povoleno,“ dodal.

V loňském roce bylo Policií ČR evidováno 4637 nehod zaviněných pod vlivem alkoholu. Z těchto nehod jich cyklisté zavinili 17 procent. Alarmující je, že celých 84 procent těchto nehod spáchali cyklisté, kteří měli v krvi hladinu alkoholu od jednoho promile výš.

Podle zjištění jedné z amerických univerzit se při hladině alkoholu v krvi 0,8 promile zvyšuje u cyklisty riziko zavinění nehody až 20krát. Po vypití, už zmíněného, jednoho piva, což je zhruba 0,2 promile v krvi, roste riziko nehody se zraněním šestinásobně.

„Cyklisté vloni způsobili celkem 2591 dopravních nehod, 786 z nich bylo pod vlivem alkoholu. Vloni také zemřelo na našich silnicích vlivem dopravních nehod celkem 57 cyklistů; 29 smrtelných dopravních nehod cyklistů si zavinili sami cyklisté. Letošní statistiky tento negativní trend a to, že si cyklisté ne vždy zcela uvědomují vlastní bezpečnost, jen potvrzují. V období letních prázdnin jsme zaznamenali hned několik tragických dopravních nehod, které, jak se později ukázalo, způsobil cyklista sám svou nezodpovědnou jízdou pod vlivem alkoholu,“ doplnil statistický pohled ředitel služby dopravní policie Tomáš Lerch.

Nehody se přitom cyklistům nevyhýbají ani při jízdě mimo pozemní komunikace. Stále častěji dochází k vážným nehodám i na stezkách pro cyklisty, a také ve volném terénu. Horská služba například během loňské letní sezony zasahovala u téměř sedmi stovek převážně vážných úrazů. I zde negativní roli velmi často sehrává alkohol. Z nedávné doby je znám případ z Moravy, kdy došlo po vzájemné srážce k nehodě tří cyklistů po nezvládnutí průjezdu zatáčkou ve velmi vysoké rychlosti. Následky této nehody – dva těžce zranění a jeden mrtvý cyklista. Podle posledních informací i zde svou roli sehrál alkohol.

Problematice alkoholu při jízdě na kole se věnuje i nový videoklip kampaně Děláš to taky!, který můžete zhlédnout níže.

z tiskové zprávy BESIPu

Podobné články

Komentáře (0)

Komentáře smí přidat pouze přihlášení uživatelé!
Článek zatím nemá žádný komentář! Buďte první, kdo napíše komentář k tomuto článku.
Kalendář akcí
Calendar
Title and navigation
Title and navigation
<<<červen 2022><<
červen 2022
303112345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930123
45678910
Hledáte tip na výlet?
Zobrazit tipy
Novinky
28.pro Příznivci běhu si přijdou s naším Jogitem na své i na Silvestra - můžete si vyběhnout na Jedovou! Více... 21.pro V sobotu 29. prosince vyrážíme na poslední Větrání do Jeseníků. Bohužel kdo se nestihl včas přihlásit, má již smůlu, kapacita výletu byla velmi rychle naplněna. Alespoň se můžete inspirovat trasu, viz mapa na webu Větrání 10.pro Předposlední, předvánoční Větrání zavede turisty v sobotu 15. prosince do Podbeskydí, na trasu ze Štramberka do Nového Jičína. Více...
 
Archiv novinek
 
Užívejte si Radost z pohybu s otatními: Připojte se!

Napište, co nám chcete sdělit.