Blbnutí na laně? Nikoliv, to je slackline

Matěj Klimeš 13.11.2015 4964×   0
Slackline. Ilustrační foto: Martin Višňa

Během léta jste si v parku i na jiných místech jistě všimli lidí, kteří balancují na jakémsi laně nataženém mezi dvěma stromy. Této poměrně nové disciplíně, která v někom může evokovat cirkusové akrobaty, se říká slackline. V poslední době se i u nás stává oblíbenou volnočasovou aktivitou mnoha lidí, protože ji může provozovat každý a není nijak zvlášť finančně nákladná.

O slackline se poprvé mluví v 70. letech minulého století, když si lezci v Yosemitském údolí krátili volný čas balancováním a chozením po řetězech. Do České republiky dorazil tento sport o dost později a zpočátku ho provozovali jen profesionální lezci. Během posledních deseti let se ovšem rozšířil napříč celou společností. V roce 2008 se konal první ročník Českého poháru ve slackline. A před časem si na své přišla i Olomouc, když místní slacklinisté uspořádali v srpnu první Olomouc slackline festival.

„Na slackline je nádherné to, že ten, kdo jej provozuje, nemusí mít nijak zvlášť výbornou výdrž nebo sílu. Stačí, když má aspoň trochu rovnováhy a trpělivosti. Slackline se dá provozovat kdykoliv a kdekoliv, není omezený věkem. Tak proč s ním nezačít hned teď?“ směřuje otázku k možným zájemcům Bořek Chmelík z Prostějova, který se moderní obdobě provazochodectví věnuje druhým rokem.

Co je ke slackline potřeba? Vedle zmíněné rovnováhy a trpělivosti je třeba zakoupit slackline set, který obsahuje 2 až 5 cm široký elastický popruh. Na délce až tak nezáleží, ovšem je třeba myslet na kotvení. U kratších postačí na ukotvení dvě karabiny, u delších už jsou zapotřebí průmyslové napínáky a u těch hodně dlouhých je nutné použít systém kladek nebo naviják. Se se dá koupit téměř v každém obchodě se sportovní výbavou, také na internetu. Přímo na slackline se zaměřuje web Slack.cz.

Poté už stačí na vhodném místě natáhnout „lajnu“ a jde se na věc. Lajna se dá natáhnout mezi dvěma body takřka kdekoliv, několik centimetrů nad zemí či nad vodou. Adrenalinoví nadšenci si přijdou na své, když si lajnu natáhnou vysoko nad zemí nebo mezi skalami. Důraz je kladen na zábavu.

Pro začátečníky má Bořek Chmelík několik rad. „Ze začátku je třeba se naučit na lajně stát a udržet rovnováhu. Při chození je třeba klást důraz na zadní nohu a před sebou si najít pevný bod a do něj se zadívat. A samozřejmě je potřeba trénink a nesmí chybět úsměv ve tváři,“ vyjmenoval Chmelík.

„V Olomouci a okolí je spousta nadšenců pro tento sport. Ti mezi sebou rádi uvidí někoho nového se stejným zájmem,“ dodal na závěr.

Podobné články

Komentáře (0)

Komentáře smí přidat pouze přihlášení uživatelé!
Článek zatím nemá žádný komentář! Buďte první, kdo napíše komentář k tomuto článku.
Kalendář akcí
Calendar
Title and navigation
Title and navigation
<<<březen 2023><<
březen 2023
272812345
6789101112
13141516171819
20212223242526
272829303112
3456789
Hledáte tip na výlet?
Zobrazit tipy
Novinky
28.pro Příznivci běhu si přijdou s naším Jogitem na své i na Silvestra - můžete si vyběhnout na Jedovou! Více... 21.pro V sobotu 29. prosince vyrážíme na poslední Větrání do Jeseníků. Bohužel kdo se nestihl včas přihlásit, má již smůlu, kapacita výletu byla velmi rychle naplněna. Alespoň se můžete inspirovat trasu, viz mapa na webu Větrání 10.pro Předposlední, předvánoční Větrání zavede turisty v sobotu 15. prosince do Podbeskydí, na trasu ze Štramberka do Nového Jičína. Více...
 
Archiv novinek
 
Užívejte si Radost z pohybu s otatními: Připojte se!

Napište, co nám chcete sdělit.