děti 

Výzkum se zabýval rizikovým chováním dětí, pomůže při prevenci

Martin Višňa 30.01.2016 6817×   0
Z workshopu. Foto: Michal Vorlíček

Are we growing up healthy? Vyrůstáme zdravě? Tak se jmenoval projekt, během něhož se odborníci na životní styl zabývali rizikovým chováním patnáctiletých. Výzkumu se zúčastnilo přes dva tisíce žáků z náhodně vybraných škol v zemích Visegrádské čtyřky.

„Projekt se zaměřil na výzkum a možnosti intervencí, které se týkají sociálních norem a prevence rizikových faktorů u teenagerů. Cílem je poskytnout mladým lidem informace o chování vrstevníků v podobě personalizované zpětné vazby. Tyto metody se používají jako prostředek prevence v USA a v Austrálii, s realizací projektu lze tuto preventivní metodu popularizovat i v evropských zemích,“ uvedl Ferdinand Salonna z Institutu aktivního životního stylu fakulty tělesné kultury.

Odborníci se v rámci středoevropské kampaně V4Voices ptali deváťáků, zda pravidelně snídají, jedí ovoce a zeleninu, jestli se věnují nějaké pohybové aktivitě nebo jestli mají zkušenosti s konzumací alkoholu nebo třeba kouřením marihuany. A jak vnímají podobné chování u svých vrstevníků. Výzkum vycházel z myšlenky, že pokud děti považují svoji zveličenou představu o svém okolí za normální stav, mají menší zábrany k rizikovému chování.

„Zjistili jsme mírné rozdíly v chování žáků z jednotlivých zemí. Jedno však bylo společné – a sice že děti výrazně zveličují rizikové chování svých spolužáků, co se týká konzumace alkoholu a kouření tabákových výrobků a marihuany. Za posledních třicet dní například přiznalo kouření cigaret 21 procent žáků, ale více než polovina dotázaných si myslí, že kouří většina spolužáků. Děvčata přitom zveličují více než chlapci a potvrdil se i trend zjištěný jinými studiemi, že děvčata v tomto věku kouří více než chlapci,“ komentoval výsledky Salonna.

Následně se dvacítka žáků zastupujících zúčastněné země sešla na workshopu ve slovenské obci Danišovce. „Pobyt byl zaměřen na naslouchání jejich subjektivnímu vnímání problematiky rizikového chování v jejich konkrétním prostředí, žáci prezentovali daná témata a vyjadřovali se i k obsahu připravované zpětné vazby. Vybraní žáci měli dále fungovat na svých školách jako patroni a pomocníci projektu,“ dodal další z řešitelů Michal Vorlíček.

Zpětnou vazbu na své odpovědi děti získaly prostřednictvím webových stránek www.v4voices.upol.cz. Tam je k dispozici i dotazník, který žáci vyplňovali a který si mohou projít i současní deváťáci.

Přínos projektu, jehož úplný název zní Are we growing up healthy? Social norms approach to promote healthy adolescent lifestyle in Visegrad, spočívá v navázání partnerství pracovišť u nás, v Polsku, Maďarsku a na Slovensku pro oblast preventivních programů zaměřených na rizikové chování dětí a mládeže. Důležité přitom je samotné zapojení dětí, které se na tvorbě tohoto preventivního nástroje podílely. Projekt byl financován Mezinárodním visegrádským fondem (číslo projektu 21410316).

Podobné články

Komentáře (0)

Komentáře smí přidat pouze přihlášení uživatelé!
Článek zatím nemá žádný komentář! Buďte první, kdo napíše komentář k tomuto článku.
Kalendář akcí
Calendar
Title and navigation
Title and navigation
<<<prosinec 2022><<
prosinec 2022
2829301234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930311
2345678
Hledáte tip na výlet?
Zobrazit tipy
Novinky
28.pro Příznivci běhu si přijdou s naším Jogitem na své i na Silvestra - můžete si vyběhnout na Jedovou! Více... 21.pro V sobotu 29. prosince vyrážíme na poslední Větrání do Jeseníků. Bohužel kdo se nestihl včas přihlásit, má již smůlu, kapacita výletu byla velmi rychle naplněna. Alespoň se můžete inspirovat trasu, viz mapa na webu Větrání 10.pro Předposlední, předvánoční Větrání zavede turisty v sobotu 15. prosince do Podbeskydí, na trasu ze Štramberka do Nového Jičína. Více...
 
Archiv novinek
 
Užívejte si Radost z pohybu s otatními: Připojte se!

Napište, co nám chcete sdělit.