Větrání - pěší výlety s Radostí z pohybu

Martin Višňa 11.1.2016 10555×   0 (34)

Možnost provětrat se po dnech ve škole či v zaměstnání, poznat nové podobně zaměřené lidi a vyrazit za přírodními či historickými a dalšími turistickými zajímavostmi nejen v okolí bydliště - to vše v sobě spojuje Větrání. 

Za názvem Větrání se skrývá série pěších, spíše nenáročných výletů nejen po okolí Olomouce. Výlety se konají zpravidla v sobotu, délka tras se většinou pohybuje od 6 do 15 kilometrů s mírným či maximálně středním převýšením. Trasy vedou často po naučných stezkách, spojují přírodní či historické zajímavosti, nabízejí aktivní relax v přírodě.

Větračem se může stát kdokoliv, kdo má rád výlety do přírody či za památkami a chce poznat podobně naladěné lidi. Nemusí to být zkušený turista. Protože náš web vzniká na Univerzitě Palackého, jsou nejčastějšími účastníky její studenti a zaměstnanci napříč fakultami. Garantem a "vrchním větračem" je Martin Višňa. V případě zájmu o další informace k výletům ho můžete kontaktovat na e-mailu martin.visna(a)upol.cz. 

Na většinu výletů není nutné se dopředu závazně přihlašovat, pokud tak není výslovně uvedeno. Stačí potvrdit účast v událostech na našem Facebooku, kde jsou také zveřejňovány všechny důležité informace k dané akci, a včas dorazit na stanovené místo srazu. Účast je zdarma, větrači si platí pouze dopravu a občerstvení, případně vstupy do památek, na rozhlednách atp. 

Na výlety s sebou bereme krokoměry k vypůjčení, účastníci si mohou svůj turistický výkon změřit, neformálně si mezi sebou zasoutěžit, a pokud si vedou v Indaresu chodecký deník, tak si svůj výkon mohou po návratu zapsat. 

Speciální postavení mezi výlety má výstup na hanáckou velehoru Velký Kosíř se 442 metry nad mořem (viz náš tip na výlet), kterým na podzim zahajujeme nový "akademický" rok Větrání.

Větrači mají i svou diskuzní skupinu na Facebooku - přidat se můžete tady. A pokud by vás zajímalo, kde všude se už větralo, můžete se podívat na mapu.

Výlety Větrání najdete také v katalogu Kudyznudy.cz.

 AKTUÁLNÍ TERMÍNY 

6. 5. Moravská Sahara
Mezi Moravským Pískem a Rohatcem se rozkládá oblast, které se pro písčitý povrch říká Moravská Sahara. Z velké části je zalesněná hustým borovicovým lesem Doubrava, podél trati jsou ovšem váté písky chráněny jako národní přírodní památka. Trasa výletu povede od nádraží Bzenec, přívoz do Bzence a následně do Moravského Písku. Délka: 15 km. Vede: Martin Višňa
Více: Facebook

10. 5. Vidnavský vandr - Sportovní den UP
Jesenické pohraničí je plné zajímavých míst, ať už to jsou pozůstatky zaniklých obcí, opuštěné lomy nebo třeba četné skalní útvary. Jak už název napovídá, na vandru zavítáme do městečka Vidnava, někdejšího sídla soudního okresu, a turistickou značkou se následně necháme zavést přes národní přírodní památku Venušiny misky do Černé Vody. Délka: 15 km. Vede: Martin Višňa
Více: Facebook

27. 5. Pulčínské skály
Na sklonku května zamíříme na Valašsko. Z Lidečka se vydáme do nedalekého skalního městečka Pulčínské skály, které je chráněno jako národní přírodní rezervace, zpět k hlavní trati pak sejdeme do Horní Lidče. Délka 14 km. Vede: Martin Višňa
Více: Facebook

10. 6. Břidlicové stezky
Osmnáctikilometrové putování krajem břidlice mezi obcí Heřmánky a a Budišovem nad Budišovkou. Délka: 18 km. Vede: Martin Višňa
Více: Facebook

17. 6. Po stopách historie Šternberka
Větrání podpoří akci KČT Šternberk a vydá se na jednu z tras v okolí Šternberka. Uvidíme, co pořadatelé, kteří se již několikrát zúčastnili Větrání, připraví. Délka: ?? km. Vede: Martin Višňa
Více:

1. 7. Rybníky Svitavska
Anotace brzy. Délka: 19 km. Vede: Martin Višňa
Více:

15. 7. Za lesních tichem
Anotace brzy. Délka: 13 km. Vede: Martin Višňa
Více:

16. 7. Mikulčický luh
Anotace brzy. Délka: 14 km. Vede: Martin Višňa
Více:

22. 7. Javorníček
Anotace brzy. Délka: 14km. Vede: Martin Višňa
Více:

9. 9. Za dětmi z Hammeln
Zřejmě neexistuje nikdo, kdo by neslyšel o pověsti o krysaři z Hammeln. Víte, ale kam krysař děti odvedl? S velkou pravděpodobností prý na Drahanskou vrchovinu, kousek od Vyškova. Nevěříte? Délka: 18 km. Vede: Martin Višňa
Více:

 

 USKUTEČNĚNÉ VÝLETY 2017 

23. 4. Cesta do ztraceného města (56)
Na druhý pokus (na podzim to kvůli počasí nevyšlo) se vydáme do Města Libavé, která donedávna byla součástí vojenského prostoru, což se výrazně podepsalo i na podobě této obce, nehledě na to, že spousta vesnic v okolí od konce druhé světové války zanikla. Přesto se tu zachovalo několik zajímavostí, které si prohlédneme. Vede: Martin Višňa
Ohlédnutí: 13 účastníků / 10,5 km / report

14. 4. Na Bukovku (55)
Nad Rapotínem u Šumperka byla na konci roku 2016 zpřístupněna nová rozhledna nabízející parádní výhled na údolí řeky Desné a masiv Hrubého Jeseníku. Pojďme ji zdolat! Trasa povede od zastávky Rapotín do Šumperka, výhledy nabídnou i Městské skály. 
Ohlédnutí: 34 účastníků / 15,3 km / report

8. 4. Za sluncem na Slunečnou (54)
Nenáročný výšlap z Lomnice u Rýmařova na nejvyšší vrchol Nízkého Jeseníku, 800 metrů vysokou Slunečnou, s následným sestupem do Moravského Berouna. Vede: Martin Višňa
Ohlédnutí: 15 účastníků + pes / 15 km / report

25. 3. Muzlovské kolečko (53)
Březová nad Svitavou je sice malé, ale tuze důležité město. Jeho součástí je totiž území zaniklé obce Muzlov, kde pramení voda, kterou pije část obyvatel Brna. Kromě toho se podíváme také k pěknému kostelu v sousedním Baníně nebo na rozhlednu Járy Cimrmana. Délka 14,5 km. Vede: Martin Višňa
Ohlédnutí: 15 účastníků / 14 km / report

4. 3. Paprsek na běžkách (52)
Premiérové větrání na běžkách. V Ramzové společně namažeme lyže a vyrazíme do oblíbeného lyžařského střediska Paprsek. Z této základny budeme pokračovat na hranici s Polskem po pohádkových trasách a naplno si užijeme nejkrásnější zimní sport. Doporučujeme klasické lyže. Vede: Jan Kodl
Ohlédnutí: 4 účastníci / cca 20 km / report

18. 2. Morgenland (51)
Zimní putování z Malé Morávky do Karlovy Studánky, mimo jiné přes nádraží Aloise Nebela a přírodní památku Morgenland na místě někdejší stejnojmenné osady.
Ohlédnutí: 29 účastníků / 14 km / report

4. 2. Za Radegastem (50)
Jubilejní 50. Větrání zavedlo turisty na bájný Radhošť. Ač byly v plánu dvě různě dlouhé a obtížné trasy, nakonec všichni ušli stejnou vzdálenost, jen jedna skupina na hřeben vystoupala, zatímco druhá se nahoru nechala vyvézt a poté sestoupila do údolí. 
Ohlédnutí: 32 účastníků / 13 km / report

21. 1. Na sněžnicích přes Keprník (49)
Přechod jedné z nejkrásnějších hřebenových túr v Jeseníkách. Z Koutů nad Desnou vystoupáme kolem Vřesové studánky až na Keprník (1423 m), který nás odmění nádhernými výhledy. Na Šeráku se odměníme 13,51° speciálem od Holby a výlet zakončíme na Ramzové.
Ohlédnutí: 16 účastníků + pes / 20 km / report

7. 1. Rešovské vodopády (48)
Říčka Huntava, pramenící ve Stříbrných Horách u Horního Města, vyhloubila na horním toku hluboké skalnaté údolí s četnými kaskádami a několika vodopády. Vydejte se s námi za krásou Rešovských vodopádů v zimní variaci.
Ohlédnutí: 6 účastníků / 19 km / report

 USKUTEČNĚNÉ VÝLETY 2016 

30. 12. Předsilvestrovské sopkování (47)
Rozlučte se s rokem 2016 na vrcholu sopky! Patnáctikilometrová trasa posledního letošního Větrání povede z Valšova blízko břehů vodní nádrže Slezská Harta do Bruntálu přes vrchol Venušiny sopky. Délka: 15 km. Vede: Martin Višňa. 
Ohlédnutí: 31 účastníků / 15 km / report

17. 12. Předvánoční procházka k Šumperku (46)
Procházka povede z Rudy nad Moravou kolem kostelíka Božího Těla nad Hrabenovem do Šumperka. Délka: 11 km. Vede: Martin Višňa. 
Ohlédnutí: 20 účastníků + 2 psi / 13,5 km / report

26. 11. Lulečský výstup za Martinem (45) 
Nad vesnicí Luleč nedaleko Vyškova se na kopci tyčí kostel sv. Martina. A právě k němu povede trasa tohoto výletu. Délka: 11 km. Vede: Martin Višňa. 
Ohlédnutí: 18 účastníků / 17 km / report

5. 11. Na Bílou horu Tatrou (44)
Z panelově šedivé Kopřivnice, města Tatry, do Moravského Betléma, tedy Štramberka. Za roubenkami, Trúbou i jeskyněmi. Délka: 9 km. Vede: Martin Višňa. 
Ohlédnutí: 33 účastníků / 9 km / report

28. 10. Údolím Bystřice (43)
Třináct kilometrů podzimně zbarveným údolím řeky Bystřice mezi Hrubou Vodou a Domašovem nad Bystřicí. Délka: 13 km. Vede: Martin Višňa. 
Ohlédnutí: 37 účastníků + pes / 13 km / report / report KČT Šternberk 

16. 10. Za stoletou královnou (42)
Výlet do nejsevernějšího výběžku Olomouckého kraje ke stoleté, nedávno zrekonstruované secesní tančírně u Javorníka. Délka: 9 km. Vede: Martin Višňa. 
Ohlédnutí: 18 účastníků + pes / 9 km / report

8. 10. Hanácké Mont Blank III (41)
Zahájení třetího ročníku Větrání a nového akademického roku na nejvyšší hanácké hoře. Rozhledna, táborák a muzea v Čechách pod Kosířem, jednoduše pohodový výlet. Délka 8 km. Vede: Martin Višňa. 
Ohlédnutí: 18 účastníků + pes / 8 km / report

3. 9. Nad Moravskou bránou (40)
Putování mezi Hranicemi a Lipníkem nad Bečvou, jehož trasa vede po hřebenu nad Moravskou bránou a přes jeden z největších hradů u nás, Helfštýn. Délka 19 km. Vede: Martin Višňa. 
Ohlédnutí: 11 účastníků + pes / 19 km / report

24. 8. Lednicko-valtický areál (39)
Janův hrad, lednický zámek, chrám tří Grácií nebo Rendez-vous, všechny tyto stavby zasazené do rovinaté krajiny mezi Lednicí, Valticemi a Břeclaví uvidíte na dvacetikilometrové trase tohoto výletu. Pro děti či seniory lze trasu zkrátit na cca polovinu, tedy do Lednice. Vede: Martin Višňa. 
Ohlédnutí: 3 účastníci / 11 km / report

14. 8. Výšlap na Radhošť (38)
Pojďte zdolat bájný Radhošť! Původně to měl být první větrací víkend, ale protože máte i jiné plány a také se vám nechce šlapat do kopce se stanem na zádech, tak měníme víkend na jednodenní výšlap. Podrobnosti brzy. Vede: Jan Kodl 
Ohlédnutí: 10 účastníků / 13 km / report

3. 8. Vandr v Sudetech (37)
Patnáctikilometrová trasa vede zapomenutými končinami mezi městy Hanušovice a Králíky, mimo jiné přes někdejší městečko Grumberg, nejvyšší horu Hanušovické vrchoviny Jeřáb nebo přes Horu Matky Boží. Vede: Martin Višňa. 
Ohlédnutí: 5 účastníků / 16 km / report

23. 7. Po proudu Moravice (36)
Dvacetikilometrové putování po břehu řeky Moravice z Vítkova až do areálu pohádkového zámku v Hradci nad Moravicí. Vede: Martin Višňa. 
Ohlédnutí: 6 účastníků / 19,5 km / report

16. 7. Podél Moravské Sázavy (35)
Rychnovský vrch s Mariánskou studánkou, torzo kláštera v Třebařově, zámek v Tatenicích a na závěr výšlap na Cukrovou boudu s cílem pod památníkem budovatelů železnice. To vše vás čeká na (až) 19kilometrové cestě ze Žichlínku do Hoštejna. Vede Martin Višňa. 
Ohlédnutí: 17 účastníků / 17 km / report 

11. 6. Portášský špacír (34)
Putování Valašskem z Valašské Polanky do Vizovic, přes vrch Vartovna se stejnojmennou rozhlednou nebo ves Jasenná, kde stojí dochované roubené Mikuláštíkovo fojtství. Vede Martin Višňa.
Ohlédnutí: 3 účastníci / 19 km / report

4. 6. Lanškrounské kolečko (33)
Větrání poprvé zamíří do Čech, a sice k rybníkům u východočeského Lanškrouna, ale také třeba k torzu Nového Zámku, z něhož zbyla jen nárožní věž. Vede Martin Višňa. 
Ohlédnutí: 3 účastníci / 15 km / report

28. 5. Šternberské Cyklovětrání
Druhé Cyklovětrání zamíří z Olomouce na Šternbersko. Cestou tam to bude pohodlná projížďka po cyklostezce, nazpět už bude nutné trochu do kopečků. Vede Jan Kodl. 
Ohlédnutí:  10 účastníků / cca 40 km / report

21. 5. Líšeňsko-bílovické krasování (32)
Putování po okraji Moravského krasu, nejprve proti proudu Říčky z brněnské Líšně a poté třeba kolem myslivny Lišky Bystroušky. Vede Martin Višňa. 
Ohlédnutí: 7 účastníků / 16 km / report /

14. 5. Cyklovětrání: Tři hanácké věže
Premiérové Větrání na kolech! Na trase z Olomouce do Prostějova, která měří zhruba 35 km, potkáme mimo jiné zajímavosti tři věže, u nichž se zastavíme - Černou věž v Drahanovicích, rozhlednu na Velkém Kosíři a rozhlednu v zámeckém parku v Čechách pod Kosířem. Vede Jan Kodl. 
Ohlédnutí: 3 účastníci / report /

11. 5. Na dohled od Bouzova (31)
Zkamenělý zámek, Javoříčské jeskyně, Javoříčko, podhradí Bouzova a na závěr města tvarůžků, tedy Loštice. 18 km, pro méně zdatné s koncem po 11 km v Bouzově. Vede Martin Višňa.
Ohlédnutí: 8 účastníků / 18 km / report /

7. 5. Mezi bunkry a větrníky (30)
Aneb téměř jedenáctikilometrový špacír mezi Starým Městem a Ostružnou s možným prodloužením do Branné nebo na Ramzovou. Doprovodný program Majálesu UP. Vede Martin Višňa.
Ohlédnutí: 12 účastníků / 10-12 km / report /

23. 4. Výstup na Svatý Kopeček (29)
Svatý Kopeček u Olomouce nesmí v nabídce Větrání chybět. Nenáročná jarní procházka s výhledem na Olomouc a pořádný kus Hané, tentokrát se půjde z Bohuňovic a přes Kartouzku v Dolanech. Výstup je též součástí série Putování Moravou, kterou organizuje spolek Moravská národní obec. Vede Martin Višňa. 
Ohlédnutí: 25 účastníků + pes / 12 km / report /

10. 4. Dobývání Brníčka (28)
Místo Valašska, které jsme přesunuli na červen, zavítáme o den později na Šumpersko, kde vystoupáme k torzu hradu Brníčko. Na hrad vyrazíme z Bludova, na vlak ke zpáteční cestě pak zamíříme do Zábřeha, odkud jede do Olomouce co chvíli něco. Vede Martin Višňa.
Ohlédnutí: 4 účastníci / 16 km / report / film /

19. 3. Hledání jara v Kladecké dolině (27)
První (už možná) jarní výlet povede na Konicko, do Nectavského údolí a Kladecké doliny. Vede Martin Višňa.
Ohlédnutí: 22 účastníků a pes / 16 km / report /

12. 3. Výprava na Dlouhé stráně (26)
Dodatečně přidané zimní Větrání, výšlap k horní nádrži přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé stráně. Vede Jan Kodl. 
Ohlédnutí: 10 účastníků / 15 km / report

5. 3. Rodným krajem Františka Palackého (25)
Patnáctikilometrové putování okolím Nového Jičína se zastávkou u rodného domu Františka Palackého, konané v rámci Akademických dnů Univerzity Palackého. Vede Martin Višňa. 
Ohlédnutí: 7 účastníků / 15 km / report

27. 2. Výstup na Králický Sněžník (24)
Nejnáročnější ze zimních Větrání, třináctikilometrový výstup na Králický Sněžník a k pramenu řeky Moravy. Vede Jan Kodl, LaViva Travel.
Ohlédnutí: 19 účastníků / 13 km / report

13. 2. Zimní Rychleby (23)

Další ze zimní Větrání zamíří do Rychlebských hor, během třináctikilometrového putování zdoláme nejvyšší vrchol Smrk a navštívíme proslulý Lesní bar. Vede Jan Kodl, LaViva Travel.
Ohlédnutí: 22 účastníků + pes / 13 km / report

30. 1. Z Ovčárny na Skřítek (22)
Dvanáctikilometrový výšlap Hrubým Jeseníkem, z Ovčárny pod Pradědem přes Vysokou holi k motorestu Skřítek. Vede Jan Kodl, LaViva Travel.
Ohlédnutí: 21 účastníků + 2 psi / ?? km (změna trasy oproti plánu) / report

 USKUTEČNĚNÉ VÝLETY 2015 

30. 12. Předsilvestrovský výšlap z kraje čarodějnic za Šerákem (21)
Na konec roku jsem se rozhodl přidat patnáctikilometrový výšlap z Velkých Losin do Hanušovic přes Žárovou a Potůčník.
Ohlédnutí: 16 účastníků / 15 km / report

28. 11. Na kraji Hané (20)
Dost možná poslední výlet roku 2015 vedoucí údolím řeky Romže a přilehlými vesnicemi, konkrétně se půjde od Běleckého mlýna přes Přemyslovice do Stražiska.
Ohlédnutí: 11 účastníků + pes / 11 km / report

14. 11. Sopečné Bruntálsko (19)
Se silným větrem v zádech se trasa výletu zcela změnila - místo plánovaného výstupu na Venušinu sopku byl zdolán Uhlířský vrch, který je blíž Bruntálu...
Ohlédnutí: 8 účastníků / 9 km / report

31. 10. Hřebečskem z MT do MT (18)
Dvanáctikilometrové putování z Městečka Trnávky do Moravské Třebové se nakonec díky výstupům na Cimburk a rozhlednu Pastýřka rozrostlo na skoro devatenáctikilometrové.
Ohlédnutí: 5 účastníků / 18,5 km / report

17. 10. Hanácké Mont Blank (17)
Druhý ročník výšlapu na hanáckou velehoru Velký Kosíř.
Ohlédnutí: 15 účastníků + pes / 12,5 km / report

5. 9. Velehradský špacír (16)
Putování ze Starého Město k církevnímu areálu ve Velehradě s návštěvou baziliky či blízkého archeoskanzenu v Modré.
Ohlédnutí: 9 účastníků / 9 km / report

15. 8. Hřebečské důlní stezky (15)
Putování za hornickou minulostí Moravskotřebovska po Hřebečském hřbetu, který částečně tvoří hranici mezi Moravou a Čechami.
Ohlédnutí: 8 účastníků + pes / 19 km / report

25. 7. Údolí Bystřice (14)
Vycházka po naučné stezce Údolím Bystřice z Domašova nad Bystřicí do Hrubé Vody. Sraz v 8:30 před olomouckým hlavním nádražím.
Ohlédnutí: 1 účastnice / 13 km / report

22. 7. Přes Ameriku k žábě (13)
Odpolední 6kilometrová procházka z Daskabátu do chmelařské obce Tršice, jejímž moderním znakem je socha žáby na návsi před zámkem.
Ohlédnutí: 4 účastníci / 6 km / report

19. 7. Poslední Jeseničák (12)
Na nejkrásnější trati u nás na nějakou dobu utichne kvůli rekonstrukci provoz, proto ten název. Vlakem do Branné, z Branné pěšky do Ostružné, možná až Ramzové, a pak zase vlakem zpět do Olomouce.
Ohlédnutí: 4 účastníci + pes / 8 km / report

15. 7. Tovačovské hladiny (11)
Procházka po březích tovačovských rybníků z Tovačova do Věrovan, možná až do Dubu nad Moravou. Sraz 13:40 v Olomouci na tržnici, návrat do 19 hod.
Ohlédnutí: 5 účastnic a 2 psi / 6 km / report

4. 7. Novozámecké Pomoraví (10)
Procházka částí Litovelského Pomoraví v okolí Mladče. Sraz v 8:10 před hlavním nádražím v Olomouci. Vzhledem k tropickému počasí byly na výběr dvě varianty výletu. Zvítězila nakonec varianta procházky kolem Třesína a prohlídka jeskyní.
Ohlédnutí: 5 účastníků / 6,5 km / report

17. 6. Terezské údolí (9)
Odpolední procházka malebným údolím říčky Šumice mezi Laškovem a Náměští na Hané. Sraz v 15:00 na autobusové zastávce Neředín, krematorium v Olomouci.
Ohlédnutí: 4 účastníci / 6 km / report

18. 4. Výstup na Svatý Kopeček (8)
Jarní výšlap z Hluboček na Svatý Kopeček ke známé poutní bazilice a za doprovodu Wolkerových veršů.
Ohlédnutí: 11 účastníků / 8,5 km / report

21. 3. Do Kroměříža (7)
Vítání jara procházkou z Chropyně do Kroměříže.
Ohlédnutí: 16 účastníků / 12 km / report

 USKUTEČNĚNÉ VÝLETY 2014 


29. 11. Přes Kopeček na trhy (6)
Předvánoční výstup na Svatý Kopeček z Mariánského Údolí zakončený teplým punčem na olomouckém Horním náměstí.
Ohlédnutí: 4 účastnice / 9 km / report

15. 11. Podzimní Pomoraví (5)
Putování podzimní krajinou Litovelského Pomoraví z Horky nad Moravou do Litovle.
Ohlédnutí: 5 účastníků / 15 km / report

5. 11. Terezské údolí (4)
Odpolední procházka údolím říčky Šumice mezi Laškovem a Náměští na Hané.
Ohlédnutí: 2 účastníci / 6 km / report

18. 10. Hanácké Mont Blank (3)
Vandr na hanáckou velehoru Velký Kosíř s výhledem z nedávno otevřené rozhledny a táborákem pod ní.
Ohlédnutí: 28 účastníků / 10 km / report

8. 10. Vycházka ke Kartouzce (2)
Procházka lesy v okolí Svatého Kopečka k ruinám bývalého kartuziánského kláštera nad obcí Dolany.
Ohlédnutí: 2 účastníci / 8 km

1. 10. Komentovaná prohlídka večerní Olomouce (1)
Komentovaná procházka večerní hanáckou metropolí pro studenty prvních ročníků Univerzity Palackého.
Ohlédnutí: 13 účastníků / 3 km

Podobné články

Komentáře (0)

Komentáře smí přidat pouze přihlášení uživatelé!
Článek zatím nemá žádný komentář! Buďte první, kdo napíše komentář k tomuto článku.
Kalendář akcí
Calendar
Title and navigation
Title and navigation
<<<duben 2017><<
duben 2017
272829303112
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
1234567
Hledáte tip na výlet?
Zobrazit tipy
Užívejte si Radost z pohybu s otatními: Připojte se!

Napište, co nám chcete sdělit.